31-10-2023
DZIEŃ DZIAŁACZA KULTURY

Kultura to nie tylko bakterie w jogurcie;)  

Mówisz: Dzień Działacza Kultury. Myślisz: święto pracowników domów kultury, bibliotek, galerii sztuki, muzeum, itp. Nic bardziej błędnego, to przede wszystkim święto ludzi, którzy działają w kulturze, są członkami zespołów lub twórcami indywidualnymi, wśród których są zapewne pracownicy. Nie można zapomnieć o wszystkich naszych partnerach: lokalnych organizacjach, instytucjach, szkołach, stowarzyszeniach czy przedsiębiorcach wspierających życie kulturalne. Wszyscy zasługujemy na szacunek i uznanie, nie tylko Ci których widać na scenie, równie ważne są osoby gospodarcze oraz widownia, bo to dla Was tworzymy.

W Gminie Kuryłówka DDK obchodzony jest po zakończeniu głównych imprez plenerowych, u progu nowego roku kulturalnego. Tradycyjnie już rok kulturalny obfitował w wiele różnych wydarzeń, na których prezentowały się różne grupy działające w dziedzinie kultury, więc liczba świętujących również była imponująca. Swoją obecnością zaszczycili nas również przedstawiciele władz samorządowych oraz jednostek i instytucji z nami współpracujących. Ważnymi postaciami spotkania byli członkowie grup, które bardzo mocno angażują się w stałe formy działalności Gminnego Ośrodka Kultury, mam tu na myśli członków chóru męskiego, orkiestry dętej i zespołu wokalnego „Na obcasach”, kapeli „Wiemy o co chodzi” oraz solistów. To dzięki ich obecności rocznice świąt patriotycznych, uroczystości kościelne czy okolicznościowe obchodzone są z wielkim rozmachem. Świętowali z nami również poeci, członkowie kabaretu, komendanci Straży Grobowych, prezesi klubów sportowych i jednostek OSP, nasi dzielnicowi, wolontariusze i  emerytowani pracownicy instytucji kultury. Bardzo ucieszyła nas obecność przedstawicieli sponsorów, którzy wspierają działalność kulturalną, szczególnie nasze flagowe imprezy czyli Klamot i Pokazy Drwali. Gościliśmy również Zespoły Śpiewacze Jarzębina z Kuryłówki i Ożanny, Kalina z Kolonii Polskiej i KGW ze Słobody, nie mogło zabraknąć starostów dożynkowych oraz Kół Gospodyń Wiejskich, które biorą aktywny udział w Prezentacjach kulinarnych Smaczne bo Nasze i Bazar Smaków.

Cała uroczystość została przygotowana przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury oraz Biblioteki, którzy dbają by uroczystość miała odpowiednią oprawę i klimat. Na zakończenie dyrektor GOK oraz pani Wójt z okazji Dnia Działacza Kultury złożyli najlepsze życzenia wszystkim członkom zespołów, twórcom indywidualnym, kołom gospodyń, animatorom życia kulturalnego, pracownikom i współpracownikom. Podziękowali za trud i pracę na rzecz rozwoju kultury lokalnej.

Stało się tradycją, że podczas Dnia Działacza Kultury wręczane są nagrody Wójta Gminy Kuryłówka w dziedzinie kultury, które na wniosek dyrektora GOK i kierownika GBP w tym roku otrzymali:

Cecylia Staroń jest pracownikiem z ponad 40 letnim stażem, pracę w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kuryłówce – Filia Brzyska Wola rozpoczęła w 1983 roku na stanowisku młodszy bibliotekarz. Podczas swojej pracy zawodowej zmierzyła się z pracą w różnym środowisku lokalnym zarówno w Filii Brzyska Wola oraz Filii Dąbrowica. Pani Cecylia to osoba otwarta i pozytywnie nastawiona do ludzi, dzięki tym cechom ma znakomity kontakt z czytelnikiem i jest bardzo lubiana przez współpracowników. To również osoba znana z poczucia humoru, a czasami ciętej riposty. W ubiegłym roku przeszła na emeryturę, ale nadal z nami pracuje i prowadzi działalności filii w Brzyskiej Woli.

 

Sylwia Wojnar pracę w Gminnym Ośrodku Kultury w Kuryłówce rozpoczęła w 2017 roku jako dyrygent chóru męskiego. Podczas dotychczasowej pracy zawodowej dała się poznać jako osoba niezwykle ambitna i wymagająca zaangażowania nie tylko od swoich podopiecznych, ale przede wszystkim od siebie. Jej opracowania-aranżacje utworów są ambitne i dopracowane w każdym szczególe. Nie ma znaczenia czy jest to repertuar poważny, rozrywkowy czy wręcz frywolny. Jest również osobą mającą poczucie humoru, lubiącą żartować, a swoich podopiecznych traktuje po partnersku. Praca w naszym Ośrodku jest zajęciem dodatkowym, natomiast na co dzień jest przede wszystkim pedagogiem. Jej pasją jest gra aktorska w spektaklach operowych, na których członkowie chóru mieli przyjemność bywać i podziwiać kunszt aktorski i wokalny.

 

Zespół wokalny „Na obcasach” powstał z inicjatywy dyrektora GOK w październiku 2019 roku. Impulsem do jego założenia był zbliżający się koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Podczas pierwszego koncertu grupa liczyła 17 osób z terenu Gminy Kuryłówka, od samego początku panie bardzo chętnie uczestniczyły w próbach i koncertach. Niestety wiosną 2020 roku wybuchła pandemia Covid-19 i działalność zespołu została nieco ograniczona. Zespół podobnie jak cały ośrodek musiał przenieść swoją działalność do Internetu. Okazało się, że to żaden problem, tak powstały „teledyski” pastorałka Pastuszkowie bracia mili, wykonana wspólnie z chórem męskim oraz Nikodem w towarzystwie kapeli „Wiemy o co chodzi”. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić takie imprezy jak Spotkanie z folklorem, Dożynki Gminne, Pokazy Drwali czy koncerty patriotyczne i spotkania z  kolędą bez udziału tego zespołu.

 

Marek Latawiec pracę w Gminnym Ośrodku Kultury rozpoczął w 1998 roku na stanowisku instruktor tańca. Od początku swojej pracy aktywnie włączał się w działalność różnych form nie tylko tanecznych. Jest inicjatorem założenia przy Orkiestrze Dętej sekcji Mażoretek, które powstały w 2002 roku i nieprzerwanie towarzyszą orkiestrze przy różnego rodzaju uroczystościach kształtując pozytywny wizerunek Ośrodka. Należy nadmienić, że podnosi swoje kwalifikacje i umiejętności zawodowe, które są niezbędne w pracy w instytucji kultury, mam tu na myśli umiejętności fotograficzne czy akustyczne. Należy dodać, że od 2019 roku jest osobą odpowiedzialną za skład kwartalnika Kuryłowskie Wieści.

 

                                                                                               dyrektor GOK Leszek Połeć

http://gokkurylowka.pl/galeria/galeria-2023/gallery/dzien-dzialacza-kultury-4/

Skip to content