03-04-2023
25-lecie Orkiestry Dętej Gminnego ośrodka Kultury w Kuryłówce NA BIS

Historia Orkiestry Dętej Gminnego Ośrodka Kultury w Kuryłówce.

Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Kuryłówce – powstała w marcu 1998 roku. Jej pomysłodawcą,  założycielem i opiekunem artystycznym był pan Edward Horoszko – ówczesny dyrektor GOK, który prowadził ją do maja 2005 r. Swój debiut miała 12 kwietnia 1998 r. w Wielką Niedzielę podczas Mszy Rezurekcyjnej. To, w tym dniu po raz pierwszy mieszkańcy Kuryłówki usłyszeli marsze grane w drodze do kościoła i tak jest do dzisiaj. To były ważne dni nie tylko dla OD, ale również TURKÓW, którzy 13 kwietnia w wielkanocny poniedziałek po raz pierwszy w Kuryłówce prezentowali musztrę paradną przy jej dźwiękach.

Prawie od początku swojego istnienia działa również pod patronatem miejscowej OSP. Wyrazem tego jest m. in. fakt, iż Orkiestra za sprawą Przewodniczącego Głównej Komisji Rewizyjnej Związku OSP RP dh Antoniego Parobka – otrzymała reprezentacyjne mundury strażackie, w których występowała do 2011 r. Natomiast instrumenty pochodziły ze zlikwidowanej orkiestry zakładowej Gamrat Jasło, zostały zakupione przez ośrodek ok. pół roku wcześniej. Ponadto część muzyków dysponowała własnymi instrumentami.

Orkiestra wspólnie z Turkami bierze udział w Ogólnopolskich i Podkarpackich Paradach Straży Wielkanocnych, pierwszy raz zaprezentowaliśmy się w 2002 roku w Grodzisku Dolnym, później były m.in.: Łańcut, Wyszatyce, Radomyśl, Majdan Zbydniowski, Gniewczyna, Tryńcza, Wielopole Skrzyńskie itp. W latach 2002-2005 orkiestra brała udział w uroczystościach rocznicowych „Bity pod Zadwórzem” na Ukrainie, miejscowości położonej ok. 30 km. od Lwowa, gdzie bohaterska postawa Polaków przeszła do historii jako Polskie Termopile. W 2005 roku byliśmy tam wspólnie z OD z Zarzecza – powiat niżański.

Od 2000 roku orkiestrze towarzyszy zespół mażoretek, którego choreografem jest pan Marek Latawiec.  Przez kilka lat mażoretki oraz orkiestrę jako tamburmajor prowadziła pani Sabina Tryka. W okresie od czerwca 2005 r. do marca 2006 r. orkiestrę prowadził pan Andrzej Pieczonka. Natomiast od kwietnia 2006 r. dyrygentem orkiestry jest pan Marek Burda nauczyciel Szkoły Muzycznej w Leżajsku.

W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować i zaznaczyć, że kandydaci do OD uczyli się grać na instrumentach nie tylko u dyrygentów, lekcje nauki gry prowadzili lub prowadzą także: Kazimierz Tabaka, Andrzej Wziątka, Daniel Rogowski, Mateusz Winiarski, Marek Pierścionek, Dawid Socha. Uczęszczali również na lekcje załatwiane przez GOK do nauczycieli Szkół Muzycznych w Leżajsku, Łańcucie, Przeworsku, a nawet Filharmonii Podkarpackiej. To, w którym miejscu jest dzisiejsza OD jest także Waszą zasługą. Specjalne podziękowania należą się rodzicom i dziadkom, którzy wspólnie z ośrodkiem motywują, wożą dzieci na lekcje i próby. To znaczny wkład w rozwój tej orkiestry.

W początkowej fazie swojej działalności orkiestra uczestniczyła w imprezach o zasięgu gminnym, później powiatowym i wojewódzkim. Obecnie orkiestra liczy ok. 40 członków czynnie uczestniczy w różnego rodzaju przeglądach i uroczystościach kulturalnych na terenie gminy i poza nią,  m.in.: Finały WOŚP w Leżajsku, Wojewódzkiej Inauguracji roku szkolnego w Ulanowie, Pikniku Garncarskim w Łążku Garncarskim, Międzypowiatowy Festiwal Orkiestr Dętych w Polichnie, Dni Lubeni, Kulturalna Panorama Powiatu Leżajskiego w Rzeszowie, Powidlaki w Krzeszowie, Gala Orkiestr Dętych w Brzózie Królewskiej, Powiatowe i Gminne Obchody Dnia Strażaka, Dni Radawy, Piknik Bernardyński. Ponadto brała udział w Prymicjach, Pasterkach i licznych odpustach. Głównym zadaniem Orkiestry jest zapewnienie oprawy muzycznej uroczystościom organizowanych i współorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury. Są to m.in.: uroczystości patriotyczne z cyklu „…by pokolenia pamiętały…”, Bitwa pod Kuryłówką, Kalówka, Pacyfikacja Jastrzębca, Narodowe Święto Niepodległości, ponadto Obrzędy Wielkanocne, Spotkania z Folklorem, Pokazy drwali, Klamot, Dożynki Gminne oraz inne uroczystości świeckie i kościelne.

Ważnym elementem integrującym OD są organizowane w ostatnich latach wycieczki. Odwiedziliśmy Sandomierz, Kraków, Krynicę Zdrój i Zamość. Natomiast w poniedziałek 2 maja 2022 r., to dzień był wyjątkowy dla Emilii i Grzegorza, członków orkiestry. Bo to pierwsze „orkiestrowe wesele” w 25 letniej historii. Ciekawostką jest również fakt, że członkowie Orkiestry tworzyli kapelę ludową, działającą w Ośrodku na początku XXI wieku, a obecnie grupa chłopaków działa jako Kapela Wiemy o co chodzi.

W działalności orkiestry najważniejsza jest muzyka i poziom artystyczny, ale równie ważna jest estetyka wyglądu i jakość instrumentów. Otóż instytucje, które orkiestrę prowadzą i jej patronują starają się o tym pamiętać. W 2011 r. w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Gminny Ośrodek Kultury zakupił nowe stroje dla orkiestry i marżonetek na kwotę 23000,00 zł oraz instrumenty dęte na kwotę 38000,00 zł. Z kolei OSP w 2022 roku pozyskała dofinansowanie w wysokości 50000,00 zł. na realizację projektu pn. „Zakup instrumentów muzycznych dla Orkiestry Dętej w Kuryłówce”.

W latach 1998 – 2023 w orkiestrze grało 167 muzyków, niestety siedmiu z nich(Czesław, Patryk, Stanisław, Michał, Ryszard, Alfred, Krzysztof), których znaliśmy z naszych uroczystości, zabaw jako kolegów, znajomych, już od nas odeszli i dzisiaj grają w niebiańskiej orkiestrze, ale pozostali w naszej pamięci, jak kolorowe obrazki z naszej młodości.

Dla orkiestry zawsze ważny był udział w żywym tworzeniu muzyki i pielęgnowanie tradycji orkiestr dętych. W swoim repertuarze orkiestra posiada: liczne marsze, utwory żołnierskie, pieśni religijne, patriotyczne, biesiadne i rozrywkowe. Członkowie orkiestry dętej swoją postawą dawali i dają po dzień dzisiejszy przykład aktywnego uczestnictwa w kulturze naszej gminy i piszą wspaniałą historię orkiestry i ośrodka kultury.

Zebrał i opracował Leszek Połeć