Pozytywnie zakręceni
Niedzielny wieczór 29 października o godz. 1700 w Muzeum Ziemi Leżajskiej odbył się finał plebiscytu „Pozytywnie zakręceni”, który patronatem objęli: Poseł na Sejm RP – Jerzy Paul, Burmistrz Leżajska – Ireneusz Stefański, Starosta – Marek Śliż.
Zasady konkursu były proste – nie jest ważne czym zajmuje się taka osoba, liczy się fakt, że jego niecodzienne hobby wzbudza zainteresowanie. Z Gminy Kuryłówka wpłynęło tylko dwa zgłoszenia, trudno powiedzieć co było przyczyną, ale z całą pewnością nie to, że takich ludzi nie ma, są tylko trzeba ich pokazać. Zgłoszeń kandydatów mogli dokonywać mieszkańcy całego powiatu leżajskiego. Trzeba przyznać, że ludzie potrafią zbierać i pasjonować się wszystkim. Wyróżniono: numizmatyków, muzyków, historyków, społeczników, aktorów, poetów, modelarzy, zbieraczy etykiet, kart i wielu innych np: jakież zaskoczenie u większości zgromadzonych wzbudził fakt, że w Leżajsku mieszka pilot Dreamlinera, który swoją pasję zamienił na zawód w Polskich Liniach Lotniczych, natomiast w Łętowni iluzjonista.
Pozytywnie zakręceni z Gminy Kuryłówka to:
Pani Mach Jolanta z Ożanny – poetka, animatorka kultury, promotorka czytelnictwa, pasjonatka sztuki kaligraficznej. Organizatorka wieczorków poetyckich, spektakli słowno-muzycznych i innych spotkań, podczas których dzieli się swoją pasją z dziećmi i młodzieżą. Autorka tomików poezji: „Jesteś melodią mojego życia” i „W drodze…”. Laureatka I miejsca na Międzynarodowym Spotkaniu Poetów w Nowej Sarzynie w 2016 r. oraz wielu innych konkursów poetyckich i literackich. Jej wiersze ukazały się w książce wrocławskiej pisarki Agnieszki Lingas – Łoniewskiej „W szpilkach od Manolo”.
Pan Łapka Tadeusz z Dąbrowicy – człowiek orkiestra, społecznik udzielający się na wielu polach działań. Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Wspólnoty Mieszkaniowej, utworzonej z jego inicjatywy, ponadto sołtys wsi Dąbrowica. Inicjator opracowania Sołeckiej Strategii Rozwoju Wsi Dąbrowica, w ramach której wykonano napowietrzną siłownię oraz plac zabaw. Założyciel zespołu folklorystycznego „Jagoda” działającego pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Kuryłówce. Dzięki zaangażowaniu i charyzmie pana Tadeusza zespół ciągle się rozwija, ukazuje modemu pokoleniu piękno kultury ludowej oraz ocala od zapomnienia dawne zwyczaje, pieśni i przyśpiewki ludowe.
goklp