Zasmakuj w literaturze, bo książką warto się delektować, smakować słowa, ciągle i wciąż od nowa. Odnajdź swój łakomy literacki kąsek.
W czwartkowy poranek w naszej szkole najważniejsze było słowo. Tegoroczną lekturą, 12. odsłony społecznej kampanii promującej czytelnictwo oraz zachęcającej do poznawania sztandarowych pozycji literatury polskiej, była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Dlatego też w klimatycznej scenerii, otoczeni „przedmiotami z duszą”, zgromadzili się przedstawiciele szkół z Brzyskiej Woli, Dąbrowicy i Kuryłówki, Gminnego Ośrodka Kultury oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Kuryłówce, zaproszeni goście: pani wójt Agnieszka Wyszyńska, dyrektorzy wyżej wymienionych jednostek: panie Janina Paja i Joanna Serkiz, pan Leszek Połeć, nauczyciele oraz uczniowie, aby razem odkrywać piękno i aktualność powieści.
Akcję czytelniczą rozpoczął dyrektor szkoły Andrzej Domagała, który przywitał zaproszonych gości oraz podzielił się refleksją na temat czytanej lektury. Następnie odczytał oficjalny list prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym to zwrócił uwagę na walory tegorocznej lektury: barwny język, wspaniałe krajobrazy, komizm sytuacyjny i pełne humoru dialogi. To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu – napisał prezydent Duda.
Czytanie powieści rozpoczęła pani wójt Agnieszka Wyszyńska, która wprowadziła słuchaczy w nadniemeńskie krajobrazy, będące wspaniałym tłem dla losów nietuzinkowych bohaterów. Atmosfera dzieła pozwoliła słuchaczom przenieść się w świat przedstawiony, w którym przyroda grała jednego z głównych bohaterów. Spotkali się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchali ich rozmów o miłości, Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”.
Podczas czytania na twarzach słuchaczy niejednokrotnie malował się uśmiech, ale był czas na ważną refleksję społeczną, ponieważ problemy poruszane przez pisarkę, niewiele straciły na swej aktualności w XXI wieku. I choć problematyka utworu odnosi się do konkretnej sytuacji historycznej, to ludzkie problemy mają to samo podłoże współcześnie. Wszystko na świecie czasowe i przemijające…, a powieść Nad Niemnem, pozwoliła na chwilę uchwycić świat, który nie powróci. Świat wartości, których we współczesnym świecie brakuje – siłę szczerych uczuć, ludzkiej pamięci i honoru, a także odważnej, prawdziwej miłości, która pojawia się i trwa mimo przeciwności obyczajów.
Akcja Narodowego Czytania niezmiennie udowadnia, że bogactwo i piękno literatury, ma wielką moc, aby jednoczyć miłośników polskiej literatury wokół wspólnych wartości. Podczas tegorocznej gminnej akcji przeczytaliśmy cztery rozdziały powieści. Ta klasyka w wyjątkowy sposób przekazana słuchaczom (czytanie z podziałem na role, w tle nastrojowa muzyka), przyjemna i refleksyjna w odbiorze, w wielu przypadkach była przypomnieniem i utrwaleniem w pamięci znanego tekstu, ale też poznaniem pozycji książkowej niepoznanej do ówczesnego dnia. Nie byłoby to jednak możliwe bez wspaniałej muzyki Andrzeja Kurylewicza. To właśnie ona tworzyła nastrój, wpływała na odbiór tekstu i wywoływała określone emocje. Była elementem spajającym całość czytanych fragmentów powieści.
Słuchacze po zakończeniu akcji dzielili się wrażeniami, wychodzili ubogaceni i zbudowani, wychwalali oprawę przedsięwzięcia i prosili o więcej takich tematycznych lekcji historii, kultury i języka polskiego. Na podsumowanie uczestnicy przybijali na przyniesionych egzemplarzach powieści pamiątkowe pieczątki, „częstowali się cytatem na drogę” oraz otrzymywali oryginalne zakładki do książek, przygotowane przez uczniów ze szkół w Dąbrowicy i Kuryłówce.
Tekst źródłowy ze strony: https://spbrzyskawola.edupage.org/news/
http://gokkurylowka.pl/galeria/galeria-2023/gallery/narodowe-czytanie-brzyska-wola-2023/