Dzień Działacza Kultury kalendarzowo przypada na 25 maja jednak w gminie Kuryłówka obchodzony po zakończeniu głównych imprez plenerowych i na progu nowego roku kulturalnego. Jako, że ubiegły rok kulturalny obfitował w wiele różnych wydarzeń zarówno dużych plenerowych jak małych kameralnych, na których prezentowały się różne grupy działające w dziedzinie kultury, to liczba świętujących również była imponująca. Swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Kuryłówka Agnieszka Wyszyńska, Przewodniczący Rady Gminy Kuryłówka Dominik Kusy oraz zastępca Andrzej Ćwikła, Sekretarz Roman Szałajko, Dyrektor GOPS Alicja Kycia oraz przedstawiciele edukacji Janina Paja – Dyrektor SP im. F. Kyci w Kuryłówce, Jadwiga Stopyra – Dyrektor SP w Dąbrowicy, Andrzej Domagała – Dyrektor SP im. J. Swiątoniowskiego w Brzyskiej Woli i Małgorzata Leja – były Dyrektor GZOS.
Poza gośćmi przybyli przede wszystkim liczne grono działaczy kultury oraz naszych współpracowników z różnych dziedzin. Były Zespoły Śpiewacze Jarzębina z Kuryłówki i Ożanny, Kalina z Kolonii Polskiej, Kapela i Zespół Jagoda z Dąbrowicy, Zespół Śpiewaczy KGW ze Słobody oraz Zespół Śpiewaczy KGW z Brzyskiej Woli oraz ich akompaniatorzy dzięki którym możemy obcować z pięknem polskiego folkloru i tradycji ludowej. Nie mogło zabraknąć Starostów dożynkowych, Sołtysów wraz z Grupami Wieńcowymi z Brzyskiej Woli, Dąbrowicy, Jastrzębca, Kolonii Polskiej, Kulna, Kuryłówki, Ożanny, Słobody, Tarnawca i Wólki Łamanej, a także tożsamych z nimi Kół Gospodyń Wiejskich, które biorą aktywny udział w Prezentacjach kulinarnych „Smaczne bo nasze”, Spotkaniach z Folklorem i Biesiadą oraz Dożynkach, ciasta przygotowane przez panie były naprawdę pyszne – dziękujemy.
Ważnymi postaciami spotkania byli członkowie grup, które bardzo mocno angażują się w stałe formy działalności Gminnego Ośrodka Kultury, mam tu na myśli członków chóru męskiego wraz z panią dyrygent oraz Orkiestry wraz z jej kapelmistrzem, to dzięki ich obecności rocznice świąt patriotycznych, uroczystości kościelne czy okolicznościowe obchodzone są z wielkim rozmachem. Świętowali z nami również soliści, którzy koncertują razem z nami okazjonalnie oraz zespół-chór żeński, członkowie kabaretu, komendanci oddziałów Straży Grobowych i emerytowani pracownicy instytucji kultury.
Ośrodek Kultury i Biblioteka podczas organizowania uroczystości stale współpracują z różnymi Stowarzyszeniami, organizacjami i służbami, dlatego cieszymy się z przyjęcia zaproszenia przez kierownika i panie pracujące w Placówkach Wsparcia Dziennego, przedstawicieli OSP Kulno, Kuryłówka, Brzyska Wola, Dąbrowica, Ożanna oraz Prezesów klubów sportowych LKS Brzyska, Złotsan Kuryłówka i naszych dzielnicowych. Bardzo ucieszyła nas obecność przedstawicieli sponsorów, którzy wspierają działalność kulturalną.
Cała uroczystość została przygotowana przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury oraz Biblioteki, którzy mocno napracowali się zarówno przed jak po spotkaniu przy przygotowaniu lokalu, aby spotkanie miało odpowiednią oprawę i klimat. Składamy również podziękowania KGW Brzyska Wola za wszelką pomoc. Na zakończenie dyrektor GOK oraz pani Wójt z okazji Dnia Działacza Kultury złożyli najlepsze życzenia wszystkim członkom zespołów, twórcom indywidualnym, kołom gospodyń, animatorom życia kulturalnego, pracownikom i współpracownikom. Podziękowali za trud i pracę na rzecz rozwoju kultury lokalnej oraz wkład w krzewienie tradycji wśród dzieci, młodzieży i tych trochę starszych oraz życzyli sukcesów jednocześnie prosząc o dalszą działalność. Ponadto wręczono nagrody Wójta w dziedzinie kultury.
Stało się tradycją, że podczas Dnia Działacza Kultury wręczane są nagrody Wójta Gminy Kuryłówka w dziedzinie kultury, które na wniosek dyrektora GOK w tym roku otrzymali:
Ludwika Skiba, która w działalności kulturalnej jest obecna od kilkudziesięciu lat, była jedną z inicjatorek powstania zespołu śpiewaczego Jarzębina początkowo działającego jako zespół Koła Gospodyń Wiejskich, a od 2007 roku pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Kuryłówce. Jako kierownik zespołu brała udział w Dożynkach Gminnych oraz przedstawieniach obrzędowych tj.: obrzęd dożynkowy, obrzęd wigilijny, kiszenie kapusty. Ponadto osiągała sukcesy na licznych konkursach i przeglądach, w których brała udział m.in.: na Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych w Surochowie, Zarzeczu, Obszy czy Tyczynie. Podczas różnego rodzaju przeglądów, festiwali przyczyniła się do promocji gminy Kuryłówka. Ponadto w czasie kiedy KGW działające w strukturach Spółdzielni Kółek Rolniczych w całej Polsce upadały, w Kuryłówce postanowiono kontynuować działalność, a Przewodniczącą została pani Ludwika i funkcję tę pełniła do grudnia ubiegłego roku. Trzeba podkreślić, że jako przewodnicząca KGW oraz kierownik Jarzębiny podejmowała wiele inicjatyw kulturalnych i współpracowała z Gminnym Ośrodkiem Kultury.
Krystyna Deryło, która jest pracownikiem z 37 letnim stażem pracy w edukacji oraz bibliotece, pracę w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kuryłówce filia Kulno rozpoczęła w 2000 roku na stanowisku młodszy bibliotekarz. Podczas swojej pracy zawodowej dała się poznać jako osoba odpowiedzialna. Filia biblioteczna w której pracuje przez lata była usytuowana w budynku szkoły co powodowało, że czytelnictwo opierało się głównie na dzieciach i młodzieży szkolnej, więc wyniki wypożyczeń zbiorów bibliotecznych stały na bardzo wysokim poziomie nie tylko w powiecie, ale również województwie. Należy nadmienić, że stale podnosi swoje kwalifikacje i umiejętności zawodowe, które są niezbędne w pracy bibliotekarza. Dzisiejsza Biblioteka to nie tylko książka, lecz także programy informatyczne do wypożyczeń bibliotecznych. Ważna jest również współpraca na rzecz środowiska lokalnego podczas imprez i uroczystości z Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz Świetlicą Środowiskową w którą mocno się angażuje.
Agnieszka Borek – Szpetnar, pracę w Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece w Kuryłówce rozpoczęła w maju 2011 roku, od początku pracy wykazywała sie dużym zaangażowaniem oraz sumiennością. Funkcja, którą pełni wymaga znajomości wielu przepisów i regulacji prawnych, z tego powodu jej pełnienie wiąże się z posiadaniem dużej wiedzy oraz wysokim poczuciem odpowiedzialności, ponieważ ewentualna pomyłka w pracy może mieć poważne konsekwencje dla działania firmy, w tym również, a może przede wszystkim finansowe. Kontrole i rozliczenia z Urzędem Skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych są tego najlepszym przykładem. Stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe poprzez udział w szkoleniach nie tylko z zakresu swojego stanowiska pracy, ale również archiwizacji oraz prawa pracy. Praca w naszym Ośrodku Kultury czy Bibliotece jest specyficzna, oprócz kwalifikacji czysto zawodowych ważny jest charakter danej osoby i umiejętność wkomponowania się w pacę w zespołu. Ponadto bardzo często angażuje się twórczo wykonując zadania wykraczające poza zakres czynności np: prace manualne, scenografie, szycie strojów, z powierzonych zadań wywiązuje się wzorowo i w pełni zasługuje na docenienie swojego zaangażowania.
Zespół KALINA działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Kuryłówce od momentu powstania w 2012 roku, od początku swojej działalności daje przykład aktywnego uczestnictwa w działalności kulturalnej. Podczas tego okresu dbał i dba nadal o tradycje ludowe naszej gminy biorąc udział m.in.: w Koncertach Kolęd, Koncertach Pieśniach Maryjnych, Dożynkach Gminnych oraz przedstawieniach obrzędowych. Ponadto osiągał sukcesy na licznych konkursach i przeglądach w których brał udział m.in.: na Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych Nadsańskie Śpiewanie w Surochowie, Pikniku pod Platanem w Zarzeczu, I, II III miejsca na Spotkaniach z Folklorem i Biesiadą w Ożannie, Kuryłówce, Kolonii Polskiej i Brzyskiej Woli wyróżnienia na Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie i Obszy oraz na potyczkach kulinarnych Gdzie Kucharek Sześć, Smaczne bo Nasze czy Włościańskie Jadło. Panie wchodzące w skład zespołu działalność kulturalną rozpoczęły znacznie wcześniej niż wspomniany 2012 r. chociażby poprzez udział w grupie wieńcowej podczas Dożynek Gminnych czy Powiatowych. Podczas różnego rodzaju przeglądów, festiwali zespół przyczynia się do promocji gminy Kuryłówka. Działalność zespołu ukazuje społeczności bogactwo jakie kryje się w muzyce ludowej, śpiewie, obrzędach i zwyczajach oraz ukryty w strojach koloryt dawnej wsi. To, że folklor jest ciągle obecny w życiu kulturalnym naszej gminy jest m. in. zasługą tego zespołu.
KGW w Kuryłówce działa od bardzo dawna, już w okresie międzywojennym organizowała kursy kroju i szycia oraz robienia na drutach. Kolejnym etapem aktywnej działalności był okres PRL-u, jednak transformacja ustrojowa na początku lat 90-tych zahamowała ten trend, co prawda organizacja nadal aktywnie działała poprzez udział m.in.: w prezentacjach kulinarnych i folklorystycznych, ale nieformalnie. Dopiero w grudniu ubiegłego roku została ponownie zarejestrowana jako stowarzyszenie w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonym przez ARiMR, był to warunek, aby ubiegać się o dotację z budżetu państwa. Na spotkaniu kobiet w dniu 5 stycznia 2019 roku wspólnie wybrano nowy zarząd i postanowiono działać, przystąpiło do bardzo aktywnej i szerokiej działalności zorganizowało m.in.: zabawę karnawałową, aerobik, Dzień Kobiet, Pielgrzymkę do Leżajska, wycieczkę do Wrocławia. Przedstawicielki koła uczestniczyły w prezentacjach kulinarnych Smaczne bo Nasze oraz od kilkunastu lat angażują się w program ferii zimowych organizując warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży. Ponadto podczas systematycznie odbywających się spotkań prowadzono warsztaty rękodzieła np; Palmy Wielkanocne czy wicie wieńca dożynkowego. Ważnym wydarzeniem był udział w polsko – węgierskiej wystawie produktów i usług lokalnych, gdzie panie z koła reprezentowały gminę Kuryłówka oraz LDG Kraina Sanu oraz prezentacja dorobku w programie „Wprowadzamy zmiany” na antenie TVP3 Rzeszów. Zakres działalności organizacji jest systematycznie wzbogacany o nowe inicjatywy i dostosowywany do zmieniających się warunków.
Historia powstania KGW w Słobodzie brzmi podobnie jak tysiące innych, po prostu – chcą działać! Nie tylko podczas wicia wieńca dożynkowego, ale częściej. 13 grudnia 2018 r. uchwałą komitetu założycielskiego wybrany został zarząd i przystąpiono do aktywnej działalności poprzez m.in.: udział w spektaklu teatralnym połączonym z warsztatami pokazującymi podstawowe techniki aktorskie, umiejętność zaprezentowania się podczas publicznego wystąpienia, pracę nad koncentracją i pamięcią. Kolejną inicjatywą były warsztaty decoupage, szydełkowania, szycia – gdzie panie same uszyły spódnice ludowe oraz wykonały korale z resztek materiału. Bardzo mocno zaangażują się w działalność kulturalną poprzez współpracę z Gminnym Ośrodkiem Kultury i udział w koncercie Pieśni Maryjnych w Kolonii Polskiej, Spotkaniu z Folklorem i Biesiadą, gdzie zaśpiewały autorską piosenkę oraz prezentacji kulinarnej Smaczne bo Nasze. Ponadto przedstawicielka koła wzięła udział w polsko – węgierskiej wystawie produktów i usług lokalnych organizowanej w ramach projektu „W poszukiwaniu niecodziennej inspiracji do promocji obszarów” gdzie reprezentowała gminę Kuryłówka oraz LDG Kraina Sanu. Niewątpliwie ważnym wydarzeniem była również prezentacja KGW w programie Wprowadzamy zmiany na antenie TVP3 Rzeszów. Pokazują kobietom, że mogą wcielać się w wiele różnych ról, że mogą być, energiczne, zgrabne, ładne, młode i nie chodzi tu o metrykę, czy wygląd, ale o to jak się czują i co od siebie dają innym.
http://gokkurylowka.pl/galeria/galeria-2019/gallery/dzien-dzialacza-kultury-2/