27-06-2022
POKAZY DRWALI – OŻANNA 2022

…ino wióra leciały.. po raz drugi

 

Upalne, czerwcowe popołudnie, ponad 30 stopni w cieniu, ale „ludziom lasu” żadne warunki niestraszne, więc nad zalewem w Ożannie II edycja pokazów drwali. Patrząc na listę zawodników śmiało można powiedzieć, że wydarzenie co najmniej wojewódzkie, oprócz okolicznych mistrzów była z nami również drwalka ze Śląska i drwal z Wielkopolski, swoją obecnością zaszczycił wydarzenie Mistrz Polski Drwali Zenon Sobolewski. Dodać należy, że patronat na imprezą objęli: TVP Rzeszów, Radio Supernova, Nowiny, Nowiny24, Sztafeta, Kuryłowskie Wieści.

Czas na oficjalne otwarcie pokazów, którego dokonała pani Agnieszka Wyszyńska Wójt Gminy Kuryłówka, słowo do zawodników skierował również Nadleśniczy Nadleśnictwa Leżajsk Zenon Szkamruk, po czym konferansjer przedstawił sylwetki zawodników i dokonał losowania kolejności startów. Pokazy rozgrywane w formule mistrzostw Polski i Świata, chociaż z lekkim przymrużeniem oka, bo to tylko i aż pokazy, a nie zawody o stawkę. Zawodnikom oczywiście mierzymy czas i dokładność, bo podchodzą do rywalizacji profesjonalnie, ale kąty i „niedopiły”  komentator i jednocześnie sędzia zawodów leśniczy Jacek Brzuszko już traktuje ulgowo.

Pierwsza konkurencja to zmiana łańcucha na czas tutaj najlepszy okazuje się Tomasz Bilski 11,15 sek., po konkurencji schodząc niezadowolony, rzuca do organizatorów „po ostatnim zawodniku chcę wykonać jeszcze raz, dla publiczności obiecuję zejść poniżej 10 sekund” słowa dotrzymuje 9,98 sek.! Czas na przerzynkę złożoną pan Tomasz 16,88 sek., ale pozostali naciskają mocno. Kolejna konkurencja to przerzynka na dokładność, tutaj nie czas jest najważniejszy lecz decyduje kilka czynników, „weteran” zawodów drwali Zbigniew Piwko w jednej kłodzie ma 0 mm, więc idealnie. Organizatorzy czyli Mała przystań na lato, Wójt Gminy Kuryłówka Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Kuryłówce tak ułożyli kolejność zmagań by najciekawsze konkurencje były na zakończenie pokazów. Zaczynamy okrzesywanie, konkurencja bardzo widowiskowa, nasz gość z Wielkopolski Marek Bagrowski wykonuje ją w 11,13 sek.  Na zakończenie obalanie na cel, to również konkurencja gdzie nie tylko czas, ale wielkie znaczenie ma dokładność i tą dokładnością popisali się Jacek Peryga i Ryszard Staroń, a więc drwale z Gminy Kuryłówka, którzy położyli 8 metrowe kłody drewna idealnie na cel – brawo. A kto zebrał najwięcej, niemal owacyjnych braw? Nikt inny jak tylko Julia Królik jedyna drwalka między facetami, ale jaka!!! Codzienna praca drwali jest bardzo niebezpieczna, narażona na warunki pogodowe oraz różne sytuacje nie dające się przewidzieć np.: awaria sprzętu, taki właśnie pech spotkał Marcina, ale to młody człowiek, za rok będzie miał okazję do rewanżu.

Widowiskowym przerywnikiem w pokazach był pokaz alpinistycznej ścinki drzew w wykonaniu jednego z uczestników Sebastiana Wanata. Pokaz rozpoczął przygotowaniem stanowiska, później podejście po linie, montaż stanowiska, ścinka sekcyjna i kontrolowane opuszczanie urobku. Nie mniej widowiskowa była konkurencja wbijania gwoździa na czas, w której nagrodami były 150-złotowe karnety do Szkółki Roślin Ozdobnych Dąbek w Giedlarowej. Najlepszy czas to 2,17 sek. drwala Marcina, ale byli też tacy, którym gwóźdź się chował;)

Pokazom Drwali towarzyszyła rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego DKMS, ph. „Uratuj życie Marcinowi”. Marcin, mieszkaniec Brzyskiej Woli, mąż i tata trójki wspaniałych synów, zachorował na białaczkę limfoblastyczną T-komórkową, która charakteryzuje się wyjątkową złośliwością. Bardzo ważny jest czas! Dawca szpiku, oddaje cząstkę siebie i daje szansę Marcinowi lub innym potrzebującym na całym świecie! Pokazy Drwali się zakończyły, ale zarejestrować możesz się cały czas, przecież do Rzeszowa nie jest daleko. Na Ożannie zarejestrowało się 70 osób – brawo.

Jako organizatorzy chcemy docenić i podziękować publiczności, która przybyła na pokazy bardzo licznie i żywo reagowała na popisy zawodników– wielkie dzięki! Doceniamy również wsparcie sponsorów, to dzięki wam nagrody dla zawodników były atrakcyjne, jak powiedział jeden z nich „można je rozdawać na mistrzostwach Polski”. Sponsorami byli: Gmina Kuryłówka, Sklep/serwis STIHL Żołynia, Browar Leżajsk-Grupa Żywiec S.A., Autonaprawa Damian Kowal Stare Miasto, Szkółka Roślin Ozdobnych Magdalena i Wiesław Dąbek Giedlarowa, Usługi Leśne Ryszard Staroń, Usługi Leśne Łukasz Pelc, Usługi Leśne Zbigniew Pierczyk, Nadleśnictwo Leżajsk, Pizzeria Słoneczna California oraz Beata i Adam Pęcak, dziękujemy za udostępnienie placu do pokazów drwali. Organizatorzy zadbali również o najmłodszych by nie siedzieli na kolanach u rodziców. Konkursy wiedzy o lesie i jego mieszkańcach, ukryte skarby piratów i mobilny plac zabaw to, oprócz plaży i pływania w zalewie, dodatkowe atrakcje dla dzieci. Potańczyć też można było, zadbał o to zespół HEVEN. Pozdrawiamy wszystkich i oby do zobaczenia za rok na podobnych pokazach.

Leszek Połeć dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kuryłówce

 

Sylwetki zawodników

 

  1. Tomasz Bilski mieszka w Milczy k. Krosna, ukończył krośnieńską „naftówkę” z zawodu technik wiertnik. 6 lat pracował w austriackich Alpach jako drwal, od 2013 pracuje w Polsce, od 2014 roku startuje w zawodach w kraju i za granicą m.in.: Słowacja, Ukraina, Niemcy czy Norwegia. Jest Mistrzem Polski Drwali z 2018 roku oraz brązowym medalistom w 2021 r., reprezentuje Team Stihl Polska. Ponadto dwa razy reprezentował Polskę na mistrzostwach świata drwali. Jego pasją jest rzeźba w kłodzie drewna. W roku 2021 uległ groźnemu wypadkowi w pracy to cud że żyje, a jeszcze większy, że startuje.

 

  1. Julia Królik pochodzi z miejscowości Popów woj. Śląskie z wykształcenia mgr inż. Leśnictwa, ukończyła Wydział Leśny Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Prywatnie działa w branży związanej z produkcją palet, dorywczo rzeźbi na różnego rodzaju pokazach-eventach. W 2018 roku została brązową medalistką wśród kobiet na Mistrzostwach Świata Drwali w Lillehammer w Norwegii. Hobbistycznie lubi jazdę konną, motocykle, gra na rogu myśliwskim.

 

  1. Zbigniew Piwko obecnie jest najstarszym wiekiem zawodnikiem biorącym udział w zawodach drwali. Trenując z pilarką, do perfekcji opanował jej obsługę, kocha rywalizację i sportową atmosferę na zawodach i nie zamieniłby tego uczucia na nic innego. Ma celne oko, wprawną rękę, doskonałą kondycję i gibkość, to prawdziwy pasjonat. Nadmienić należy, że przez ok. 30 lat czynnie uprawiał sporty sztuk walki. W 2021 roku zajął II miejsce na zawodach RDLP w Kolbuszowej.

 

  1. Jacek Peryga jako pilarz-drwali pracuje od 3,5 roku w Zakład Usług Leśnych Ryszard Staroń dla jednego z leśnictw Nadleśnictwa Sieniawa. Znany i lubiany członek grupy Facebookowej liczącej ponad 25 000 osób związanej z branżą zakładów usług leśnych. Jest autorem niezliczonej ilości filmów /filmików. Bardzo rzeczowo i z dużą pokorą pokazuje swoją ciężka pracę, a zarazem z pewną dawką humoru, za co jest bardzo lubiany i doceniany. Jest aktualnym wicemistrzem drwali Nadleśnictwa Sieniawa.

 

 

  1. Marek Bagrowski drwal z Nadleśnictwa Gniezno. Przygodę w zawodach drwali rozpoczął w latach 1994 – 1998 startując w zawodach drwali RDLP w Poznaniu. Pierwsze sukcesy przyszły w 2014 roku gdy zajął I miejsce w zawodach drwali organizowanych przez RDLP w Szczecinie, ponadto zajął III miejsce Międzynarodowe Zawody Drwali. W 2015 i 2018 roku został Mistrzem Polski w konkurencji okrzesywanie. Startował z sukcesami w Bobrowej, Koszęcinie czy w Ruciane – Nida. Dodać należy, że był członkiem Kadry Narodowej na MŚ w Wiśle w 2016, trener Kadry Narodowej na MŚ w Lillehammer 2018.

 

  1. Ryszard Staroń mieszkaniec Brzyskiej Woli, od 23 lat prowadzi ZUL w Nadleśnictwie Sieniawa, Leśnictwo Szegdy, dwukrotnie został mistrzem tego Nadleśnictwa. Kilka razy uczestniczył w regionalnych zawodach drwali, jednokrotnie zostając Mistrzem RDLP w Krośnie. Ma za sobą również debiut na Mistrzostwach Polski Drwali w Koszęcinie i eliminacjach do Mistrzostw Polski w Ruciane-Nida w 2022 roku. Jego hobby to sport i motoryzacja.  Aktualny Mistrz Nadleśnictwa Sieniawa oraz wicemistrz Polski w ścince 2021 r.

 

  1. Sebastian Wanat mieszka w Krasnej w okolicach Krosna jest inżynierem leśnictwa, ukończył SGGW w Warszawie, aktualnie odbywa staż w Lasach Państwowych. Jego pracą i hobby jest praca w ogrodnictwie/arborystyce (chirurgia drzew). W zawodach startuje od ukończenia 18 roku życia, zaliczył kilka podium, m.in.: wicemistrz Polski juniorów na zawodach w Koszęcinie, ponadto wgrał Międzynarodowe Zawody Szkół Leśnych ph. „Młodzi drwale Karpat” organizowanych przez Zespół Szkół Leśnych w Lesku. Jest Mistrzem Polski Ścinki z 2021 roku.

 

  1. Marcin Staroń z wykształcenia jest stolarzem, jako pilarz pracuje od 2013 roku, lubi pracę z drewnem oraz pracę w lesie. W poprzednim roku na XV Regionalnych Zawodach Drwali w Kolbuszowej zajął IV miejsce. Jego pasją, którą prężnie rozwija i która daje mu dużo satysfakcji jest hodowla gołębi pocztowych, stale poszerza wiedzę związaną z tym hobby. Jest Prezesem Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych Oddział Leżajsk- Sokołów Małopolski. Marcin to aktualny Mistrz Drwali Nadleśnictwa Leżajsk.

http://gokkurylowka.pl/galeria/galeria-2022/gallery/pokazy-drwali/

https://www.youtube.com/watch?v=fzl_oXXgIME

Facebook Page Widget

Skip to content