Ogród jest miejscem, w którym harmonijnie współistnieje przyroda i kultura. To miejsce, w którym człowiek otoczony jest przyjazną i znaną mu naturą. A rośliny to jeden z ważniejszych, jak nie najważniejszych elementów. To one podkreślają jego wygląd, charakter i sprawiają, że wyróżnia się z otoczenia. Niemniej myśląc o roślinach jako elementach ozdobnych, trzeba mieć świadomość jednej, bardzo istotnej kwestii, iż są one zmienne w czasie, w cyklach miesięcznych, związanych z porami roku i ich indywidualnymi właściwościami. To znaczy, że kwiaty nie są ozdobne cały rok, drzewa liściaste, mają okres bezlistny i nie stanowią wówczas większej ozdoby, ale za to iglaste są zimozielone. Zatem myśląc o roślinach i ich funkcji ozdobnej, dobór rodzajów i gatunków ma w tym zakresie bardzo duże znaczenie. Dlatego po skrupulatnym doborze roślin oraz przygotowaniu podłoża, grupa uczniów, nauczycieli i mieszkańców Brzyskiej Woli, dokonała nasadzenia ponad dwustu roślin: ziół, kwiatów, traw, krzewów, drzew ozdobnych i owocowych. Roślin mających walory:
-
zapachowe, bo wiele z nich, wydziela przepiękne zapachy,
-
dotykowe, bo większość
-
jest bardzo przyjemna w dotyku,
-
akustyczne, które relaksują, specyficznie szumiąc na wietrze,
-
smakowe,
-
ozdobne z kwiatu, koloru czy kształtu.
Stworzono zatem barwne wrzosowisko z borówką amerykańską, zakątek różany, ziołowy dywan zapachowy o właściwościach leczniczych, profilaktycznych i kulinarnych, lawendową ścieżkę sensoryczną, wachlarz barw z żurawek, użytkowy sad z: jabłoniami, śliwami, brzoskwiniami, gruszami, dereniami jadalnymi, czereśnią.
Nasadzenia pozwoliły na stworzenie miejsca przyjaznego pszczołom, a ludziom dającego możliwość bezpośredniej obserwacji przyrody i edukacji, bo w nasz ogród edukacyjno-sensoryczny „Plaster miodu” ma pełnić kilka funkcji:
-
oddziaływać na zmysły i wywoływać określone doznania,
-
edukować,
-
być bazą pokarmową dla pszczół,
-
i miejsce rekreacyjnym dla ludzi.
Koordynator projektu
Edyta Kusa