14-11-2017
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W GMINIE KURYŁÓWKA

„Ojczyzno ma”

 

Od kilkunastu już lat gmina Kuryłówka uroczyście obchodzi 11 listopada. Tradycyjnie świętowanie 99 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęło się Mszą Świętą w kościele p.w. Św. Mikołaja w Kuryłówce, podczas której uczestnicy dziękowali Bogu za wolną Polskę.

Następnie uroczystości przeniosły się przed pomnik, mieniący się tego dnia biało – czerwonymi barwami. W odświętnym szyku zgromadziły się poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych na czele z wójtem Tadeuszem Halesiakiem, delegacje strażaków, instytucji, organizacji i firm działających na terenie gminy, młodzież szkolna oraz mieszkańcy, by wspólnie oddać hołd poległym w walce za ojczyznę. Tu odbył się uroczysty apel z odegraniem hymnu polskiego i wciągnięciem flagi na maszt. Wójt gminy wygłosił okolicznościowe przemówienie, po czym przy dźwiękach werbli nastąpiło złożenie wieńców. Uroczystości przy pomniku uświetniła orkiestra dęta, która zagrała m.in. Wiązankę Pieśni Żołnierskich, „Wierzby płaczące”, czy „ Marsz Harcerzy”.

Program patriotyczny zorganizowany przez Ośrodek Kultury w Kuryłówce zgromadził dużą publiczność. Ubiegłoroczny koncert pozostawił ogromny niedosyt, dlatego też w tym roku oczekiwania widzów były znacznie większe. Wszyscy zastanawiali się, co tym razem wydarzy się na tej małej scenie zamienionej w jesienny park z polskim orłem w tle.

Po krótkim wstępie przed publicznością pojawił się chór męski rozpoczynając przedstawienie hymnem Juliusza Słowackiego „Bogarodzico Dziewico” – przepiękną pieśnią patriotyczną powstałą po wybuchu powstania listopadowego. Następnie swój utwór zaprezentował najstarszy wykonawca koncertu – Pan Władysław,  zaśpiewał on acapella „Szedłem raz szedłem około ruczaju”. Było to bardzo osobiste i wzruszające wykonanie, ponieważ piosenki tej nauczyła go jego mama.

Podczas godzinnego widowiska w Gminnym Ośrodku Kultury zabrzmiało kilkanaście pieśni wywodzących się z różnych okresów w dziejach Polski. Były to utwory pochodzące z czasu zaborów, powstałe podczas I i II wojny światowej jak zaśpiewana przez dzieci piosenka wojskowa, która powstała w 1935 roku „Bo w piechocie fajno jest”,  oraz współczesne pieśni patriotyczne np. „Biały Krzyż” – w wykonaniu pana Bolesława, mówiący o poległych żołnierzach pochowanych w bezimiennych mogiłach, czy „Miejcie nadzieję” – piosenka, która stała się hymnem stanu wojennego. Usłyszeliśmy również piękne utwory powstałe już w wolnej Polsce takie jak „Jedenasty listopada”, „Będziemy Polską” czy „Hymn Sybiraków” – mistrzowsko zaśpiewany przez chór męski. Młodzież zaprezentowała pieśni pochodzące z filmów i seriali wojennych „Dziewczyna z granatem” w wykonaniu Magdy i „Ostatni list” zaśpiewany przez Bartosza. Nie mogło także zabraknąć piosenek wszystkim bardzo dobrze znanych takich jak „Wojenko wojenko”, „Przybyli ułani pod okienko”, zachęcających do wspólnego śpiewania i tych mniej popularnych, czasem zapomnianych. Najmłodsi natomiast rozruszali pogrążoną w zadumie publiczność z humorem śpiewając o obronie pałacyku Michla podczas powstania warszawskiego. Na zakończenie niespodziankę przygotowali Karolina i Bartosz,  wykonując razem utwór „Gdzie są kwiaty z tamtych lat” – odnoszący się do uczczenia poległych w bitwach polskich żołnierzy.

W tym uroczystym dniu scena zjednoczyła ze sobą kilka pokoleń Polaków, którzy śpiewająco postanowili uczcić wolną ojczyznę. Przepiękne  pieśni patriotyczne, nastrojowa scenografia i dopełniający całości komentarz przed każdym utworem sprawiły, że każdy z widzów odnalazł coś dla siebie. Dla jednych był to powrót wspomnieniami do lat dzieciństwa, dla innych, szczególnie tych młodszych śpiewana lekcja historii.  Polskie pieśni patriotyczne, tak uwielbiane przez Polaków zawierają w sobie piękne dzieje naszego narodu, o które trzeba dbać, pielęgnować a przede wszystkim przekazywać kolejnym pokoleniom, gdyż „naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie”.

                                                                                                                        gokabsz

 

Podziękowania

 

            Gminny Ośrodek Kultury w Kuryłówce pragnie złożyć podziękowania wszystkim organizacjom, zespołom i osobom, które włączyły się w piękną oprawę naszych uroczystości:

            Wójtowi Gminy Kuryłówka Tadeuszowi Halesiakowi, Parafii Tarnawiec ks. Piotrowi Babijczukowi oraz ks. Damianowi Decowi, Kompanii Honorowej z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy wraz z Pocztami Sztandarowymi, delegacjom wieńcowym z urzędów, instytucji, szkół, zakładów pracy oraz  Policji za zabezpieczenie uroczystości. W szczególny sposób dziękuję orkiestrze dętej z kapelmistrzem Markiem Burdą, zespołom wokalnym Pięcionutka z Kuryłówki z opiekunem artystycznym Karoliną Rozlazły, Artis z Brzyskiej Woli z opiekunem artystycznym Agnieszką Śliwa, chórowi męskiemu z dyrygent Sylwią Wojnar oraz wokalistom: Marzenie Kycia, Renacie Uchacz, Magdalenie Pietrycha, Sylwii Wojnar wraz z akompaniatorem Dawidem Sochą, Karolinie Rozlazły, Władysławowi Bajowi,  Bartoszowi Zagaja, Kazimierzowi Dziwota, Bolesławowi Matuszko oraz Wiesławie Zagaja za opracowanie komentarza.

            Ponadto mieszkańcom za liczną obecność, patriotyczną postawę, wspieranie artystów występujących na scenie oraz ciepłe słowa i gratulacje po koncercie. Natomiast pracownikom  ośrodka kultury i biblioteki za przygotowanie scenografii, kostiumów, realizację dźwięku i oświetlenia, prezentację multimedialną oraz czuwanie nad sprawnym przebiegiem uroczystości.

            Oglądając koncert trudno oprzeć się wrażeniu, że pieśni patriotyczne, piosenki żołnierskie stanowią piękną lekcje polskiej historii. Potrafią nas wzruszyć do łez i obudzić szlachetną część naszej ludzkiej natury. W Polsce powstało wiele wspaniałych pieśni, które przez pokolenia zagrzewały nas do walki, budziły miłość do Ojczyzny. Są one pamiątką po ludziach,  ludziach którzy oddali życie za wolną Polskę, czasami są jedyną mogiłą po poległych bezimiennych żołnierzach. Dlatego my żyjący dzisiaj musimy je pielęgnować, śpiewać, po prostu pamiętać, jeżeli będziemy pamiętać o naszych przodkach to może i o nas ktoś, kiedyś wspomni.

 

                                                                                              Leszek Połeć – dyrektor GOK

 

Więcej zdjęć na: www.gokkurylowka.pl                                                                                         

Skip to content