Dzień Działacza Kultury kalendarzowo przypada na 29 maja jednak w gminie Kuryłówka jest obchodzony po zakończeniu głównych imprez plenerowych, u progu nowego roku kulturalnego. Podobnie było również w tym roku, kiedy w sobotni wieczór 28 października działacze kultury zgromadzili się w Gminnym Ośrodku Kultury w Kuryłówce. Dyrektor ośrodka przywitał zaproszonych gości wśród których byli: Tadeusz Halesiak – Wójt Gminy Kuryłówka, Roman Szałajko – Sekretarz Gminy Kuryłówka, Małgorzata Leja – Dyrektor GZOS, Róża Parobek – p.o. Dyrektora GOPS, Beata Kamińska – Dyrektor SP w Brzyskiej Woli, Jadwiga Stopyra – Dyrektor SP w Dąbrowicy, Lucyna Pietrycha – Dyrektor PG w Dąbrowicy, Miron Czarniecki – Dyrektor SP w Kuryłówce, Urszula Zięzio – Z-ca Dyrektora SP w Kuryłówce. Natomiast w sposób szczególny została powitana liczna grupa działaczy kultury z terenu gminy m.in. członkowie: Zespołów Śpiewaczych, Kół Gospodyń Wiejskich, Teatru Dramatycznego, Orkiestry Dętej, Chóru Męskiego, solistów i twórców oraz pracowników ośrodka kultury i biblioteki.
Po powitaniu dyrektor skierował do działaczy kultury słowa podziękowania za działalność kulturalną, która wymaga ogromnego zaangażowania, poświęcenia czasu prywatnego niezależnie od pory dnia czy pogody. Podkreślił, że to właśnie dzięki kulturze możemy realizować nasze zainteresowania, czy odkrywać drzemiące w nas pasje, realizować zapomniane dziecięce marzenia. Ponadto podziękowania zostały skierowane do Wójta i Rady Gminy za przychylność i wsparcie finansowe, dla dyrektorów jednostek organizacyjnych i szkół za wzorową współpracę przy organizowaniu wspólnych przedsięwzięć kulturalnych oraz zajęć pozaszkolnych.
Na zakończenie części oficjalnej głos zabrał Wójt Gminy Kuryłówka, który działaczom i pracownikom instytucji kultury podziękował za trud i pracę na rzecz rozwoju kultury lokalnej oraz wkład w krzewienie tradycji wśród dzieci, młodzieży i tych trochę starszych, życzył też wielu sukcesów na przeglądach, festiwalach, konkursach. Miłym akcentem były nagrody Wójta Gminy za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, które otrzymali:
Pan Marek Latawiec – pracę w Gminnym Ośrodku Kultury w Kuryłówce rozpoczął w 1998 roku na stanowisku instruktor tańca. Od początku swojej pracy aktywnie włączał się w działalność różnych form nie tylko tanecznych. Jest inicjatorem założenia przy Orkiestrze Dętej sekcji Mażoretek, które powstały w 2000 roku i nieprzerwanie towarzyszą orkiestrze przy różnego rodzaju uroczystościach, kształtując pozytywny wizerunek ośrodka kultury. Jako instruktor wpaja dzieciom aktywność kulturalną i zaraża pasją tańca, co z całą pewnością przynosi owoce w późniejszej działalności kulturalnej. Od początku wydawania Kuryłowskich Wieści jest członkiem zespołu redakcyjnego pełniąc funkcję fotografa, wśród zdjęć jego autorstwa trafiają się prawdziwe perełki, jak chociażby, te z tegorocznych Dni Gminy wykonane podczas lotu balonem.
Pani Cecylia Staroń – pracę w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kuryłówce – Filia Brzyska Wola rozpoczęła w 1983 roku na stanowisku młodszy bibliotekarz. Podczas swojej kariery zawodowej zmierzyła się z pracą w różnych środowiskach lokalnych. To osoba otwarta i pozytywnie nastawiona do ludzi, dzięki tym cechom ma znakomity kontakt z czytelnikiem. Należy nadmienić, że stale podnosi swoje umiejętności zawodowe, które są niezbędne w pracy bibliotekarza. Dzisiejsza Biblioteka to nie tylko książka, lecz także skomplikowane programy informatyczne m.in.: do wypożyczeń bibliotecznych. Warto również zauważyć uczestnictwo filii bibliotecznej w projektach: Pożyteczne Ferie, Pożyteczne Wakacje, Z wyobraźnią w Wielki Świat, na realizację których biblioteka pozyskała wkład pieniężny z zewnątrz.
Pan Bogdan Pęcak – podczas 10 letniego okresu pracy z zespołami: Leszczyna z Kulna, Jarzębina z Kuryłówki i Ożanny, Kalina z Kolonii Polskiej dbał i dba nadal o tradycje ludowe naszej gminy. Ponadto osiągał sukcesy na licznych konkursach i przeglądach, w których brały udział w/w zespoły. Podczas różnego rodzaju przeglądów, festiwali przyczynia się do promocji gminy Kuryłówka. Nie do przecenienia jest rola jaką odgrywa podczas przygotowań Grup Śpiewaczych do Dożynek Gminnych gdzie dobiera muzykę, pisze teksty i prowadzi próby, aby ukazać piękno folkloru wsi polskiej podczas gminnego święta plonów. To, że folklor jest ciągle obecny w życiu kulturalnym naszej gminy jest m.in. jego zasługą.
Pan Marek Burda – od początku swojej pracy jako kapelmistrz Orkiestry Dętej daje przykład aktywnego uczestnictwa w działalności kulturalnej. Podczas 11 letniego okresu pracy wychował liczną grupę muzyków, którzy po okresie nauki gry zasilili szeregi orkiestry i stanowią o jej potencjale. Głównym zadaniem Orkiestry jest zapewnienie oprawy muzycznej uroczystościom organizowanych i współorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury. W swoim repertuarze orkiestra posiada: liczne marsze, utwory żołnierskie, pieśni religijne, patriotyczne, biesiadne i rozrywkowe. Obecnie orkiestra liczy ok. 35 członków. Niewątpliwie orkiestra jest wizytówką Gminnego Ośrodka Kultury oraz Gminy Kuryłówka, co w dużej mierze jest zasługą jej dyrygenta.
Pan Tadeusz Łapka – jego przygoda z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kuryłówce trwa od 2012 roku kiedy postanowił założyć przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowicy zespół folklorystyczny Jagoda, który od stycznia 2013 roku działa pod patronatem ośrodka. Przekonał do śpiewania nie tylko panie, ale również panów grających na instrumentach, którzy wraz z nim utworzyli przy zespole kapelę ludową. Od samego początku zespół bardzo aktywnie włączył się w życie kulturalne naszej gminy, co zaowocowało zaproszeniami do prezentacji również w powiecie i województwie. Działa również bardzo aktywnie na polu integracji społecznej, czego dowodem jest zaproszenie do współpracy i śpiewania w zespole pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Brzyskiej Woli. Zespół ciągle się rozwija, ukazuje modemu pokoleniu piękno kultury ludowej oraz ocala od zapomnienia dawne zwyczaje, pieśni i przyśpiewki ludowe.
gok
http://gokkurylowka.pl/galeria/galeria-2017/gallery/swieto-dzialaczy-kultury/