„Dzisiaj 10 maja 2026 r. w Kuryłówce odbyły się uroczyste obchody 81. Rocznicy Bitwy pod Kuryłówką – jednego z największych starć polskiego podziemia niepodległościowego z oddziałami NKWD, stoczonego 6 maja 1945 roku. Tegoroczne uroczystości zgromadziły mieszkańców, przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji patriotycznych, poczty sztandarowe oraz zaproszonych gości, którzy wspólnie oddali hołd bohaterom walczącym o wolną Polskę.
Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. św. Józefa w Kuryłówce z udziałem Orkiestry Dętej Gminnego Ośrodka Kultury. Uroczystą oprawę zapewniły poczty sztandarowe oraz Sztandar Wojska Polskiego wprowadzony zgodnie z ceremoniałem wojskowym przez Dowódcę Uroczystości mjr. Ireneusza Kozubala.
Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy obchodów przemaszerowali przed pomnik Bitwy pod Kuryłówką, gdzie odbyła się oficjalna część patriotyczna. Wojskową Asystę Honorową wystawił 18 Pułku Saperów w Nisku, a pododdziały towarzyszące wystawiły 32 Batalion Lekkiej Piechoty w Nisku oraz Jednostka Strzelecka 2035 im. ppłk. Tadeusza Wyrwy-Furgalskiego w Leżajsku. Wartę honorową przy pomniku pełnili Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2035.
Podczas uroczystości dokonano uroczystego podniesienia Flagi Państwowej i odegrania Hymnu Narodowego. Następnie głos zabrali: Wójt Gminy Kuryłówka Agnieszka Wyszyńska jako gospodarz wydarzenia, Senator RP Janina Sagatowska oraz Marek Ordyczyński – Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, który wystąpił w imieniu Wojewody Podkarpackiego Teresy Kubas-Hul.
Jednym z najważniejszych momentów obchodów był Apel Pamięci oraz salwa honorowa oddana ku czci poległych żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Delegacje samorządów, instytucji, szkół, organizacji społecznych i Ochotniczych Straży Pożarnych złożyły wieńce i wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów Bitwy pod Kuryłówką.
Podczas wydarzenia wręczono również okolicznościowe medale upamiętniające Bitwę pod Kuryłówką. Medale te przyznawane są osobom, instytucjom i organizacjom szczególnie zaangażowanym w pielęgnowanie pamięci historycznej oraz promocję patriotyzmu.
Zwieńczeniem obchodów była część towarzysząca przy budynku OSP w Kuryłówce, gdzie mieszkańcy mogli skorzystać ze strażackiej grochówki, obejrzeć ekspozycje Wojska Polskiego, Stowarzyszeń Historycznych oraz uczestniczyć w projekcji filmu przedstawiającego inscenizację historyczną ubiegłorocznej Bitwy pod Kuryłówką.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich osób, instytucji, służb, organizacji, stowarzyszeń oraz wszystkich zaangażowanych w przygotowanie i organizację tegorocznych obchodów. Dziękujemy Wojsku Polskiemu, Jednostce Strzeleckiej 2035, pocztom sztandarowym, druhom OSP, Orkiestrze Dętej GOK, pracownikom jednostek organizacyjnych gminy, grupom rekonstrukcyjnym oraz wszystkim uczestnikom za obecność i wspólne pielęgnowanie pamięci o bohaterach Bitwy pod Kuryłówką.”
Źródło: www.facebook.com/GminaKurylowka/
https://gokkurylowka.pl/galeria/galeria-2026/gallery/81-rocznica-bitwy-pod-kurylowka/

