10 maja 2025 r. w Kuryłówce odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę Bitwy pod Kuryłówką – jednej z największych bitew stoczonych przez polskie podziemie niepodległościowe z oddziałami NKWD.
Obchody rozpoczęły się przed pomnikiem Bitwy, gdzie odbył się uroczysty Apel Pamięci, salwa honorowa w wykonaniu żołnierzy batalionu inżynieryjnego 18 Pułku Saperów w Nisku oraz ceremonia złożenia wieńców i kwiatów przez przybyłe delegacje. W wydarzeniu uczestniczyła kompania honorowa 18 Pułku Saperów wraz z pocztem sztandarowym, pododdziały towarzyszące z 32 Batalionu Lekkiej Piechoty w Nisku z proporcem oraz Jednostki Strzeleckiej 2035 im. Tadeusza Wyrwy – Furgalskiego w Leżajsku wraz z pocztem sztandarowym Armii Krajowej koło Leżajsk. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe z Ochotniczej Straży Pożarnej im. Józefa Szczęsnego w Kuryłówce oraz OSP z Brzyskiej Woli, Kulna i Ożanny, ponadto ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli, SP im. ks. Stanisława Szpetnara w Dąbrowicy oraz SP im. Franciszka Kyci w Kuryłówce. Oprawę muzyczną uroczystości przy pomniku oraz mszy zapewniła Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Kuryłówce.
W wydarzeniu udział wzięli mieszkańcy gminy, przedstawiciele władz samorządowych, wojsko, służby mundurowe, młodzież szkolna oraz zaproszeni goście z całego regionu.
Szczególnym momentem uroczystości było wystąpienie doradcy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, prof. Dariusza Dudka, który w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył Pani Wójt flagę Rzeczypospolitej Polskiej oraz odczytał list jako wyraz uznania dla zaangażowania w pielęgnowanie pamięci o historii i bohaterach lokalnej społeczności. Pani Wójt została również uhonorowana odznaką „Za Zasługi dla Koła Obwodu Nisko-Stalowa Wola” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Odznaczenie wręczył Prezes Obwodu Zbigniew Markut.
Gmina Kuryłówka od 4 lat dla upamiętnienia Bitwy pod Kuryłówką wręcza okolicznościowe medale, w tym roku otrzymali je kolejni nasi goście honorowi. Medal jest limitowany i przyznawany osobie lub stowarzyszeniu, urzędowi jednokrotnie w całej działalności.
Po części patriotycznej przy pomniku nastąpił przemarsz kompani honorowych, pocztów sztandarowych oraz gości i mieszkańców na mszę świętą w intencji ofiar tragicznych wydarzeń sprzed osiemdziesięciu lat. Mszę świętą celebrował Arcybiskup Józef Michalik były Metropolita Przemyski.
Zaraz po mszy odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu Jednostki Strzeleckiej 2035 im. Tadeusza Wyrwy – Furgalskiego w Leżajsku. Wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku – wicemistrzowie województwa podkarpackiego klas wojskowych. Pokazowi musztry towarzyszyły punkty promocyjne: Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nisku, Jednostki Strzeleckiej 2035 w Leżajsku oraz grupy Leśny Szlak.
Natomiast o godzinie 17.00 za kościołem miało miejsce widowisko historyczne, które na długo zapadnie w naszej pamięci. Tego dnia, od samego rana niebo nad Kuryłówką płakało, a to niezwykle wzruszające widowisko spowodowało, że „księża górka” była zroszona nie tylko kroplami deszczu. Inscenizacja Bitwy pod Kuryłówką zasługuje na osobny artykuł.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, instytucjom, urzędom które przyczyniły się do organizacji tego wyjątkowego wydarzenia. Dziękujemy naszym partnerom, sponsorom, patronatom honorowym, medialnym oraz współorganizatorom. Dziękujemy za wspólne świętowanie i pielęgnowanie naszej lokalnej historii.
https://gokkurylowka.pl/galeria/galeria-2025/gallery/80-rocznica-bitwy-pod-kurylowka/