Współcześnie działające Koła Gospodyń Wiejskich to kobiety i jakkolwiek to zabrzmi również mężczyźni, działający bardzo prężnie. Wydaje się, że rola KGW w społeczności lokalnej po latach zastoju ponownie nabiera znaczenia, zaznaczę że 2016 obchodzono Jubileusz 150-lecia ich powołania. Trzeba przyznać, że impulsem do aktywizacji kół była rządowa inicjatywa w wyniku której koła mają swoją osobowość i finanse.
Gmina Kuryłówka może pochwalić się dziesięcioma organizacjami KGW, działającymi w każdej wsi, do których należy ok. 300 osób. 16 listopada br. w Wiejskim Domu Ludowym w Brzyskiej Woli podczas imprezy zwanej Katarzynkami spotkały się najaktywniejsze z aktywnych by podsumować rok działalności, ale spotkanie miało również za zadanie integrować i nawiązywać współpracę między kołami.
Spotkanie otworzył Marek Latawiec, który przywitał panią Wójt Agnieszkę Wyszyńską, starostów dożynkowych Agnieszkę i Grzegorza Borek z Jastrzębca oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Brzyskiej Woli, Dąbrowicy, Jastrzębca, Kolonii Polskiej, Kulna, Kuryłówki, Ożanny, Słobody, Tarnawca i Wólki Łamanej. Następnie pani Wójt podziękowała wszystkim za działalność oraz podkreśliła jak ważną rolę mają do odegrania w lokalnych społecznościach.
Miłym akcentem kończącym część oficjalną była nagroda Wójta Gminy Kuryłówka w dziedzinie kultury za aktywną działalność na wielu polach, którą na wniosek dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Kolonii Polskiej. KGW Kolonia Polska zostało reaktywowane 24 września 2019 r. kiedy to uchwałą komitetu założycielskiego wybrany został zarząd i przystąpiono do aktywnej działalności organizując liczne warsztaty dla dzieci i młodzieży ze swojej miejscowości m.in.: kulinarne, decoupage’u, szydełkowania, szycia. Ponadto bardzo aktywnie włączają się w życie społeczności lokalnej poprzez organizację kiermaszu stroików świątecznych, dożynek parafialnych, bram weselnych. Są wrażliwe na ludzkie nieszczęścia, często włączają się w różne akcje charytatywne, zbiórki pieniężne na leczenie oraz akcje pomocowe, jak chociażby ostatnio dla powodzian.
Panie z KGW tworzą również zespół śpiewaczy Kalina z którym bardzo mocno angażują się w działalność kulturalną poprzez współpracę z Gminnym Ośrodkiem Kultury i udział w koncertach kolęd, Pieśni Maryjnych, Spotkaniu z Folklorem i Biesiadą, prezentacjach kulinarnych Smaczne bo Nasze i Bazar Smaków. Pokazują kobietom, że mogą wcielać się w wiele różnych ról, że mogą być, energiczne, bystre, zgrabne, młode i nie chodzi tu o metrykę, ale o to jak się czują i co od siebie dają innym.
goklp
http://gokkurylowka.pl/galeria/galeria-2024/gallery/katarzynki/