Kultura to My wszyscy.
Dzień Działacza Kultury to święto majowe, jednak w Gminie Kuryłówka obchodzimy go po zakończeniu głównych imprez plenerowych, u progu nowego roku kulturalnego. Tradycyjnie już rok kulturalny obfitował w wiele różnych wydarzeń, na których prezentowały się różne grupy działające w dziedzinie kultury, więc liczba świętujących również była imponująca. Swoją obecnością zaszczycili nas również przedstawiciele władz samorządowych oraz jednostek i instytucji z nami współpracujących. Ważnymi postaciami spotkania byli członkowie grup, które bardzo mocno angażują się w stałe formy działalności Gminnego Ośrodka Kultury, mam tu na myśli członków chóru męskiego, orkiestry dętej i zespołu wokalnego „Na obcasach” i „Bez nazwy”, kapeli „Wiemy o co chodzi” oraz solistów. To dzięki ich obecności rocznice świąt patriotycznych, uroczystości kościelne czy okolicznościowe obchodzone są z wielkim rozmachem. Świętowali z nami również poeci, członkowie kabaretu, komendanci Straży Grobowych, prezesi klubów sportowych, nasi dzielnicowi, wolontariusze i emerytowani pracownicy instytucji kultury. Bardzo ucieszyła nas obecność przedstawicieli sponsorów, którzy wspierają działalność kulturalną, szczególnie nasze flagowe imprezy czyli Klamot i Pokazy Drwali. Gościliśmy również Zespoły Śpiewacze Kalina i świętujący Jubileusz 20-lecia działalności zespół Jarzębina. Podkreślono i doceniono również osoby, które przez 20 lat tworzyły zespoły redakcyjne kwartalnika Kuryłowskie Wieści. Ponadto za wieloletnią współpracę podziękowano LGD Kraina Sanu, którą reprezentowała pani dyrektor Anna Wałczyńska.
Cała uroczystość została przygotowana przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury oraz Biblioteki, którzy dbają by uroczystość miała odpowiednią oprawę i klimat. Na zakończenie dyrektor GOK oraz pani Wójt z okazji Dnia Działacza Kultury złożyli najlepsze życzenia wszystkim członkom zespołów, twórcom indywidualnym, animatorom życia kulturalnego, pracownikom i współpracownikom. Podziękowali za trud i pracę na rzecz rozwoju kultury lokalnej.
Stało się tradycją, że podczas Dnia Działacza Kultury wręczane są nagrody Wójta Gminy Kuryłówka w dziedzinie kultury, które na wniosek dyrektora GOK w tym roku otrzymali:
Dawid Socha, pracę w Gminnym Ośrodku Kultury w Kuryłówce rozpoczął w marcu 2019 r. jako stażysta, natomiast od września 2019 r. jako instruktor nauki gry na instrumentach dętych. Kolejnym etapem było powierzenie prowadzenia prób z zespołem wokalnym „Na obcasach” i zespołami śpiewaczymi Kalina i Jarzębina. Jest multiinstrumentalistą, posiada umiejętności gry na puzonie, pianinie, akordeonie, jest osobą wrażliwą na muzykę. Należy wspomnieć, że od 2007 roku jest członkiem Orkiestry Dętej Gminnego Ośrodka Kultury w Kuryłówce grając w tym czasie na saksofonie, puzonie, tenorze, suzafonie czy basie. Ponadto od 2017 r. śpiewa w chórze męskim, a w ostatnim czasie prowadzi zespół wokalny z Brzyskiej Woli.
Zespół Jarzębina powstał w 2004 roku, natomiast od wiosny 2007 roku działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Kuryłówce, od początku swojej działalności jako daje przykład aktywnego uczestnictwa w działalności kulturalnej. Podczas 20 letniego okresu działalności dbał i dba nadal o tradycje ludowe naszej gminy biorąc udział m.in.: w Dożynkach Gminnych oraz przedstawieniach obrzędowych tj.: obrzęd dożynkowy, obrzęd wigilijny, kiszenie kapusty. Ponadto osiągał sukcesy na licznych konkursach i przeglądach w których brał udział m.in.: Nadsańskie Śpiewanie w Surochowie, Pikniku pod Platanem w Zarzeczu, Spotkaniach z Folklorem i Biesiadą, Wyróżnienia na Przeglądzie ZŚ w Tyczynie i Obszy oraz na potyczkach kulinarnych Gdzie Kucharek Sześć w Nowej Sarzynie. Podczas różnego rodzaju przeglądów, festiwali przyczynia się do promocji gminy Kuryłówka. Działalność zespołu ukazuje społeczności bogactwo jakie kryje się w muzyce ludowej, śpiewie, obrzędach i zwyczajach oraz ukryty w strojach koloryt dawnej wsi. To, że folklor jest ciągle obecny w życiu kulturalnym naszej gminy jest również zasługą zespołu Jarzębina.
Joanna Kotulska – Wnuk pracę w Gminnym Ośrodku Kultury w Kuryłówce rozpoczęła w kwietniu 2007 r. jako pracownik – stażysta. Jej zaangażowanie w pracę, pomysłowe zajęcia plastyczne z dziećmi czy też zmysł artystyczny w tworzeniu scenografii został zauważony i po odbyciu stażu została zatrudniona na stanowisku plastyka. Jest pewna tego co robi, trudno sobie wyobrazić scenografie różnych wydarzeń, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich lat bez jej pomysłów i inwencji twórczej. Od kilku lat jest również odpowiedzialna za projekty graficzne zaproszeń, plakatów, folderów promujących gminę oraz wydarzenia organizowane przez ośrodek co wymagało opanowania kolejnych programów graficznych. Sensem działalności jest jednak praca z dziećmi i rozwijanie ich talentów plastycznych czy manualnych, zajęcia przez nią prowadzone są kreatywne i cieszą się dużą popularnością wśród dzieci. Specyfika pracy plastyka-scenografa polega na przekształceniu jakiejś wizji, ulotnej myśli w coś namacalnego i widocznego gołym okiem, trzeba przyznać, że nie sprawia jej to żadnych trudności.
dyrektor GOK Leszek Połeć
http://gokkurylowka.pl/galeria/galeria-2024/gallery/dzien-dzialacza-kultury-5/