02-09-2024
DOŻYNKI GMINY KURYŁÓWKA

Dożynki Gminy Kuryłówka – Święto Plonów i Tradycji

W niedzielę 1 września w Gminie Kuryłówka odbyły się uroczyste Dożynki, będące nie tylko świętem plonów, ale także okazją do podkreślenia znaczenia pracy rolników i kultywowania lokalnych tradycji. Tegoroczne żniwa z powodu suszy były znacznie przyśpieszone w stosunku do lat poprzednich. Ponadto ceny zbóż też przysparzają rolnikom wielu siwych włosów. Jednak w dniu dożynek trzeba zapomnieć o problemach, cieszyć się, że plony już w spichlerzach i świętować z rolnikami i ich rodzinami. Wydarzenie zarówno w kościele jak podczas części świeckiej na placu dożynkowym zgromadziło licznych mieszkańców naszej gminy oraz gości, którzy w radosnej atmosferze świętowali zakończenie żniw.

O godzinie 15:00 w kościele parafialnym pw. św. Józefa w Kuryłówce odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji rolników, którą odprawił ks. Waldemar Pastuszak proboszcz parafii Brzyska Wola przy koncelebrze księży parafii Tarnawiec proboszcza Piotra Babijczuka i wikariusza Pawła Franusa. Zgromadzeni wierni wspólnie modlili się o dalsze błogosławieństwo dla rolników i ich rodzin, dziękując za trud i wysiłek włożony w uprawę ziemi. Oprawę muzyczną liturgii zapewniła orkiestra dęta Gminnego Ośrodka Kultury.

Po zakończonej liturgii, przed budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury ustawił się barwny korowód, który przeszedł na plac dożynkowy, na czele maszerowała grupa Mażoretek, Orkiestra dęta, grupy wieńcowe oraz zaproszeni goście.

Po przyjściu „pod grzybek” pani Wójt Agnieszka Wyszyńska dokonała uroczystego otwarcia dożynek, powitania gości, rolników, grup wieńcowych, wspomniała też o tym, że tegoroczne dożynki odbywają się w ważnej dacie dla Polaków i należy o tym pamiętać. Następnie rozpoczął się tradycyjny obrzęd dożynkowy, który jest jednym z najważniejszych punktów tego święta. Starości dożynkowi Agnieszka i Grzegorz Borek z Jastrzębca wręczyli chleb gospodyni naszej gminy, po czym udali się między zgromadzonych widzów celem poczęstunku. Uczestnicy dożynek mieli okazję zapoznać się z symboliką wieńców przygotowanych przez poszczególne grupy, a była ona bardzo zróżnicowana m.in. korona, krzyż, serce, kontury Polski, Dziesięć przykazań itp.

Dożynkowe święto zgromadziło wszystkie sołectwa naszej Gminy, które jak cała Polska jest coraz mniej liczna, obecnie 5508 mieszkańców: Brzyska Wola 1325, Dąbrowica 606, Jastrzębiec 233, Kolonia Polska 229, Kulno 544, Kuryłówka 1683, Ożanna 293, Słoboda 148, Tarnawiec 226, Wólka Łamana 221. Na zakończenie części obrzędowej dożynek odśpiewano staropolskie pieśni Błogosławiony chleb ziemi czarnej,  Zawołanie żniwne, Przynosimy plon i Żniwa się skończyły.

Podczas dożynek nie zabrakło również momentów wyróżnień i podziękowań. Otóż Wójt Gminy wręczyła nagrody za osiągnięcia sportowe w karate dla Nikoli Jaśkiewicz oraz za promocję gminy dla gimnastyczek z Akademii Gimnastyki.

Kolejnym punktem programu były występy artystyczne zespołów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kuryłówce. Na scenie zobaczyliśmy: dziecięcy zespół wokalny Piecionutka, Chór męski, Orkiestra dęta oraz zespoły wokalne Na obcasach i Bez nazwy z Brzyskiej Woli. Znakomitym podsumowaniem części artystycznej był występ trio z Pięcionutki Zofii, Oliwii i Michaliny oraz duetu Sylwii i Grzegorza. Wszyscy zaprezentowali się z najlepszej strony, dostarczając publiczności niezapomnianych wrażeń.

Podczas dożynek można było skorzystać z bezpłatnych badań 40+ wykonywanych przez NZOZ Szpital Leżajsk, ponadto można było wziąć udział w konkursach KRUS w Leżajsku, kupić drewniane zabawki na stoisku Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz skorzystać z porad PODR Boguchwała o/Leżajsk i PSSE w Leżajsku.

Na zakończenie dożynkowego świętowania odbyła się zabawa taneczna, której rytmy zapewnił zespół „Kuzyni z drugiej linii”. Taniec i wspólna zabawa trwały do późnych godzin wieczornych, ciesząc się ze wspólnie spędzonego czasu i zakończenia kolejnego sezonu żniwnego.

Dożynki Gminy Kuryłówka były pięknym świadectwem kultywowania tradycji oraz podkreślenia roli rolnictwa w życiu lokalnej społeczności. To wyjątkowe wydarzenie, które co roku jednoczy mieszkańców i przypomina o wartości ciężkiej pracy na roli.

Dziękujemy sponsorom Dożynek gminnych w Kuryłówce: PKS Jacek Kulig, Przedsiębiorstwo MOLTER Sp. z o.o. Głogów Małopolski, Firma ELINSBUD Kuryłówka, RCU Ubezpieczenia Anna Janda, Pensjonat MAGNOLIA Ożanna, BUD MAX Dąbrówki, MIRTRANS Tarnawiec, ZGK Sp. z o.o. w Kuryłówce, FHU Karol Koperda, Projektant Henryk Śliwa, PKS Sp. z o.o. w Leżajsku, BUD MAX Kuryłówka, Sieć Sklepów Spoż.-Przem. Marian Kiszczak, Plus Market Lewiatan Kuryłówka, Firma INVENTOR, SUDR Grodzisko Dolne, Bank Spółdzielczy w Leżajsku, FH KALLA, GG”SCh” Leżajsk. Ponadto dziękujemy za udostępnienie elementów technicznych i scenografii: Pani Ewie Nakonieczny oraz Panom: Andrzejowi Kulpie, Andrzejowi Połeć, Danielowi Hajdasz, Kamilowi Borek.

goklp