06-05-2024
uroczystości 79. rocznicy Bitwy pod Kuryłówką 2024

5 maj br. miały miejsce uroczyste obchody 79. Rocznicy Bitwy pod Kuryłówką należącej do jednych z największych zwycięskich bojów żołnierzy podziemia antykomunistycznego z Sowietami pod koniec II wojny światowej czego wyrazem jest umieszczenie nazwy miejscowości Kuryłówka na tablicy na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Suwerennością każdego narodu jest umacnianie postawy patriotycznej, solidarnej i gotowej do współdziałania. W tym miejscu zostało przypomniane jak ważna jest nasza historia, jak ważne jest budowanie silnego państwa.

Uroczystościach wzięła udział Kompania Honorowa 32 Batalionu Lekkiej Piechoty wraz z Pocztem Sztandarowym oraz Kompania Honorowa Jednostki Strzeleckiej 2035 „STRZELEC” z Pocztem Sztandarowym Armii Krajowej oraz liczne delegacje z Pocztami Sztandarowymi gminnych jednostek OSP oraz szkół.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Kuryłówce. Bezpośrednio po mszy nastąpił przemarsz wszystkich uczestników przed pomnik w centrum Kuryłówki. Kompanie honorowe prowadziły zespoły GOK w Kuryłówce – Orkiestra dęta i Mażoretki. Po przywitaniu zaproszonych gości przez Panią Wójt Agnieszkę Wyszyńską złożono wieńce i wiązanki oraz wręczono pamiątkowe medale. Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz pod Strażnice Ochotniczej Straży Pożarnej im. J. Szczęsnego w Kuryłówce gdzie na wszystkich uczestników czekała strażacka grochówka oraz ekspozycje przygotowane przez Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Galicja”, Stowarzyszenie Historyczne „Zasanie” oraz Wojsko Obrony Terytorialnej.

http://gokkurylowka.pl/galeria/galeria-2024/gallery/bitwa-pod-kurylowka/

Skip to content