03-11-2023
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Koncert Pieśni Patriotycznych -11 Listopada 2023

Ktoś kiedyś powiedział, że nasze główne Święto Narodowe powinno być obchodzone w maju, najpiękniejszym miesiącu w roku. Bo to radosny czas, kiedy wszystko budzi się do życia, tak jak w ten dzień sprzed ponad wieku, kiedy do polskich serc i domów zapukała niepodległa Polska. Ta wyśniona, wymarzona przez trzy pokolenia Polaków.

W hołdzie Ojczyźnie i poległym żołnierzom tamtych lat odbył się przepiękny koncert w Gminnym Ośrodku Kultury w Kuryłówce. W szary listopadowy wieczór sala wypełniła się po brzegi. Jesienna scenografia z pięknym Orłem Białym w tle tworzyła niepowtarzalny klimat zadumy i oczekiwania. Orkiestra dęta pod batutą Szymona Połcia wykonuje instrumentalną wersję „Roty” M. Konopnickiej. Jest to wstęp do rozpoczęcia koncertu. Pani Wiesia swoim spokojnym, delikatnym głosem wprowadza nas słuchaczy w klimat tamtych wydarzeń sprzed lat i zapowiada kolejnych wykonawców. W tym roku organizatorzy postawili na występy zespołowe. Zespół Kalina i Jarzębina połączyły siły i wspólnie wykonały dwa utwory – Rozkwitały pąki białych róż i Mowa ojczysta.

Pani Karolina przygotowała jak zwykle wspaniale dużą grupę dzieci, idealnie dopasowując repertuar do  ich możliwości wokalnych. Dziecięca radość i duma wprost tryskała z wykonywanych przez nich utworów.  Starsze pokolenie słuchając piosenki Witaj Zosieńko mogło sobie przypomnieć czasy PRL i festiwal w Kołobrzegu. Chór Męski w tym roku zachwycił. Postawił na bardzo ambitne utwory np. Hymn Smutno mi Boże J. Słowackiego, czy przejmującą opowieść muzyczną o rodzinie Ulmów. Wielkie brawa dla panów oraz Gabrysi, która wystąpiła gościnnie z zespołem  i pod dyrekcją Pani Sylwii Wojnar.

Wdzięk, szyk, uroda i piękne głosy to znak rozpoznawczy dziewczyn z zespołu ”Na obcasach” . Szczególnie przypadło mi do gustu wykonanie utworu pt. „ Pamiętaj o tym wnuku”.

W całość koncertu doskonale wkomponowała się nasza niezawodna orkiestra dęta wykonując pieśni: Marsz I korpusu, Serce w plecaku czy Deszcz jesienny.

Jedyną solistką tego wieczoru była Magdalena Pietrycha” Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”- to tytuł piosenki, którą wykonała jak rasowa piosenkarka. Myślę, że p. Aneta Łastik ( pierwsza wykonawczyni tej piosenki)  byłaby z niej dumna. Dziękujemy za utwory wspominające poległych i nawołujące do pamięci o czasach walki o niepodległą. Pozwoliły nam poczuć klimat dni, kiedy słowo wolność było cenniejsze niż krew. Na koniec przetoczę jeszcze słowa Marszałka Piłsudskiego:

,,Mamy Orła Białego, szumiącego nad głowami , mamy tysiące powodów, którymi serca nasze cieszyć możemy…” Cieszmy się więc, że żyjemy w wolnej Polsce! Cieszmy się, że mamy tak zdolnych młodych i starszych ludzi, którzy chcą się angażować we wszystkie przedsięwzięcia jakie prowadzi Ośrodek Kultury w Kuryłówce.

gbpcs

 

 

Ps. Dodajmy, że nasze uroczystości to nie tylko koncert, rozpoczęliśmy je o godz. 12.00 akcją Niepodległa do Hymnu, następnie o godz. 16.00 Msza święta w intencji Ojczyzny, po której złożono wieńce i wiązanki kwiatów przed Pomnikiem Niepodległościowym w centrum Kuryłówki.

Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do godnych obchodów 105. Rocznicy NŚN w naszej gminie. Zespołowi wokalnemu Pięcionutka, Orkiestrze Dętej, zespołowi wokalnemu Na Obcasach, chórowi męskiemu z którym gościnnie wystąpiła skrzypaczka Gabriela Niemczak, ZŚ Jarzębina i Kalina oraz waszym opiekunom muzycznym, ponadto solistce Magdalenie Pietrycha i autorce komentarza Wiesławie Zagaja.

Współorganizatorom: Gmina Kuryłówka, Parafia Tarnawiec, OSP Kuryłówka, Kompanii Honorowej OSP z terenu gminy oraz MDP w Kuryłówce za inicjatywę – Niepodległa do Hymnu. Miłym akcentem była grochówka przygotowana bezpłatnie przez Gospodę u Więcławów dla wszystkich osób, którzy włączyli się w akcję Niepodległa do hymnu. Pocztom Sztandarowym ze szkół i jednostek OSP oraz delegacjom wieńcowym z Urzędów, Szkół, Instytucji, Stowarzyszeń i zakładów pracy. Dziękuję Policji oraz OSP za zabezpieczenie uroczystości oraz pani Annie Paul za pomoc organizacyjną, dzięki czemu pomnik mógł przybrać narodowe barwy. W sposób szczególny dziękuję Państwu mieszkańcom naszej gminy i gościom za przybycie, docenienie pracy i talentu artystów, którzy przed państwem wystąpili. Wszystkim pracownikom Ośrodka Kultury i Biblioteki, którzy pracowali m.in.: przy technice, scenografii, kostiumach, realizacji dźwięku i światła.

Wszystkim dziękuję i gratuluję – Leszek Połeć – dyrektor GOK

http://gokkurylowka.pl/galeria/galeria-2023/gallery/narodowe-swieto-niepodleglosci-kurylowka/

Skip to content