22-10-2021
„KWIATY NA WARSZTAT”

Szkoła Podstawowa im. Józefa Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli bierze udział w Programie Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju i Filantropii w Polsce oraz Leżajskie Stowarzyszenie Rozwoju.

W ramach projektu „KWIATY NA WARSZTAT” zostały zrealizowane następujące działania:

Barwy jesieni w Zalipiu „wsi malowanej” i Kolbuszowej

Uczestnicy projektu „Kwiaty na warsztat” w dniu 15 października 2021r. w godzinach od 6.00 do 17.30 byli na wycieczce w Zalipu „wsi malowanej” oraz w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, której celem była aktywizacja i integracja grup projektowych po społecznej izolacji oraz edukacja w zakresie działań artystycznych.

Zwiedzono – Zalipie, wieś malowaną, która słynie z ozdobionej kwiecistymi malunkami architektury, np. ścian budynków, studni i płotów. Zagrodę Felicji Curyłowej (tu oryginalne meble oraz narzędzia rolnicze, naczynia, elementy stroju ludowego, oleodruki i pamiątki po artystce). Dom Malarek – tradycyjne kompozycje kwiatowe na przedmiotach domowego użytku. Kościół parafialny pod wezwaniem św. Józefa ozdobiony niecodziennymi malowidłami kwiatowymi. Skansen w Kolbuszowej – śladami Lasowiaków i Rzeszowiaków (tu ekspozycję budownictwa i kultury dwóch grup etnograficznych – Lasowiaków i Rzeszowiaków, zamieszkujących tereny środkowej i północnej części województwa podkarpackiego.) Ponadto kreatywnie malowali, wzięli udział w grach terenowych: „Wielka tarapata, dziurawa w deszcz chata” oraz „Kawałek chleba nie spadnie z nieba…”, aktywnie wypoczywali na łonie natury.

Haft diamentowy

Diamentowa mozaika to nowy, wciągający kierunek w rękodziele artystycznym. Często jest nazywana haftem diamentowym, obrazem diamentowym albo kryształkowym.

Czym jest ten ciekawy rodzaj twórczości, poznały uczestniczki warsztatów przeprowadzonych w ramach projektu „Kwiaty na warsztat”.

Na pierwsze spotkanie przybyło dwadzieścia zainteresowanych przedstawicielek płci pięknej, które już po pierwszych minutach połknęły bakcyla układania kolorowych obrazów z wielobarwnych kryształków. Proces ten przypomina układanie mozaiki, ale przy pomocy specjalnego aplikatora w kształcie długopisu. Legenda dołączona do zestawu pomaga w precyzyjnym umieszczeniu każdego z żywicznych kryształków na płótnie pokrytym warstwą kleju. Specjalny klej żelowy w aplikatorze i pojemnik na diamenciki czynią proces łatwiejszym i szybszym.

Układanie było dość proste w wykonaniu, choć wymagało dużego nakładu czasu, o czym mogły się przekonać uczestniczki warsztatów. W trakcie trzech godzin dziewczęta i panie ułożyły zaledwie kilka centymetrów mozaiki. Efekt jednak wart był wysiłku. Na pewno po kilku spotkaniach, kolorowy i trójwymiarowy obraz, stanie się wyjątkową ozdobą wnętrza lub niezwykłym prezentem, a nietuzinkowe grafiki przedstawiające między innymi przepiękne krajobrazy, motywy kwiatowe, zapierający dech w piersi widoki z pewnością przypadną niejednej osobie do gustu.

Sam proces artystyczny pomógł uczestniczkom się skoncentrować i w ciekawy sposób spędzić czas, był także doskonałą metodą na chwilę relaksu, odprężenia i oderwania od codziennych obowiązków.

 

Krokusowa łączka!

         Aby krokusowa łączka cieszyła nasze oczy wiosną, nasadzenia musieliśmy wykonać jesienią. I tak pierwszego października w słoneczny, ciepły poranek, blisko sto osób ze Szkoły Podstawowej im. J. Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli przybyło do ogrodu edukacyjno – sensorycznego „Plaster miodu”, by posadzić ponad 1000 cebulek krokusa botanicznego oraz uzupełnić nasadzenia szaty roślinnej w klombach sensorycznych. Uczniowie przygotowali narzędzia pracy, podzieli się na grupy, wyznaczyli miejsca nasadzeń i zabrali się do pracy.

Krokusy najlepiej wyglądają w dużych grupach, dlatego młodzi ogrodnicy zdecydowali się posadzić cebulki po kilkadziesiąt sztuk w jednym kole. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach kwiaty wyrosną, także z bulwek przybyszowych, tworząc przepiękne, zwarte kępy.

Pamiętajmy, że krokusy to jedne z najwcześniej kwitnących roślin cebulowych, które zazwyczaj już od marca zachwycają swoimi pięknymi kwiatami, najczęściej białymi, żółtymi, fioletowymi lub niebieskimi, dlatego już za sześć miesięcy będziemy mogli zachwycać się i cieszyć oko barwnymi kępami porozrzucanymi na zielonym trawniku.

Koordynator projektu Edyta Kusa

http://gokkurylowka.pl/galeria/galeria-2021/gallery/kwiaty-na-warsztat/

Skip to content