16-09-2021
NARODOWE CZYTANIE SP. DĄBROWICA 2021

Na 4 września 2021 r. zaplanowana została 10. jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Tegoroczna lektura to dramat „Moralność pani Dulskiej”Gabrieli Zapolskiej. Centralna uroczystość z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy odbyły się w Ogrodzie Saskim w Warszawie. 

Moralność pani Dulskiej to wyrazisty w swoim przesłaniu dramat, który na stałe wszedł do kanonu polskiej literatury. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych. Mimo upływu kolejnych dziesięcioleci sztuka nie traci na swojej aktualności. Dulska jako uosobienie cech powszechnie uznawanych za godne potępienia pozostaje od ponad stu lat żywym obrazem postaw społecznych, aktualnych w każdym czasie i miejscu.

Gmina Kuryłówka po raz czwarty włączyła się w inicjatywę prezydencką, tym razem czytaliśmy w Dąbrowicy. Każda szkoła, ośrodek kultury, biblioteka i Urząd Gminy wytypowali swoich reprezentantów i o godz.9.00 rozpoczęliśmy czytanie. Ranek był dosyć rześki, więc każdy promyk słońca łapaliśmy z wielką uciechą, a że teksty były trafnie podzielone, a „aktorzy” po mistrzowsku odmalowali swoje postacie to i co rusz w kącikach ust pojawiał się lekki uśmiech. Na zakończenie pani dyrektor Jadwiga Stopyra podziękowała za udział w akcji i zaprosiła na gorącą herbatkę.

http://gokkurylowka.pl/galeria/galeria-2021/gallery/narodowe-czytanie-dabrowica-2021/

Skip to content