08-08-2020
ODSŁONIĘCIE I POŚWIĘCENIE KAMIENIA PAPIESKIEGO

W dniu 26 lipca, z inicjatywy Ochotniczej Straży Pożarnej im. J. Szczęsnego w Kuryłówce, w stulecie urodzin Św. Jana Pawła II, w pobliżu mostu na rzece San w Kuryłówce został odsłonięty kamień z pamiątkową tablicą upamiętniającą pobyt Wielkiego Polaka na tych terenach. To w tym miejscu, 22 lipca 1958 roku, jeszcze jako ksiądz, Karol Wojtyła podczas spływu kajakowego odprawił mszę świętą. W dniach 19-22 lipca 1958r. tuż przed nominacją na biskupa pomocniczego Krakowa,  ks. Karol Wojtyła odbył wycieczkę kajakową wraz z grupą studentów z Przemyśla do Kuryłówki. Po porannej mszy, grupa czterech studentek i czterech studentów pod przewodnictwem ks. Karola Wojtyły wypłynęła pięcioma kajakami na trzydniową wycieczkę, której celem był Klasztor OO. Bernardynów w Leżajsku. Przybyli tam 22 lipca 1958 r.

W roku setnych urodzin św. Jana Pawła II zrodził się pomysł aby to wydarzenie w jakiś sposób upamiętnić. Wyzwanie podjęła Ochotnicza Straż Pożarna w Kuryłówce. Na zebraniu ogólnym druhowie zobowiązali się, że całość prac związanych z przygotowaniem miejsca, ustawieniem kamienia wraz z pamiątkową tablicą oraz zorganizowaniem ceremonii odsłonięcia i poświęcenia kamienia, wykonają własnymi siłami. Po zaakceptowaniu pomysłu przez Wójta Gminy Kuryłówka Panią Agnieszkę Wyszyńską druhowie przystąpili do realizacji wyznaczonego sobie celu. I tak, mimo trudności (tuż przed planowanym terminem rozpoczęcia robót, miejsce gdzie planowano ustawienie głazu zostało zalane wodami Sanu), w dniu 26 lipca uroczystość odsłonięcia i poświęcenia „Kamienia Papieskiego” została zrealizowana. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00 mszą świętą oraz montażem słowno – muzycznym w kościele parafialnym w Kuryłówce. Mszy przewodniczył neoprezbiter ks. Radosław Łukasiewicz przebywający gościnnie na naszym terenie wraz z harcerzami z woj. lubelskiego. Następnie uczestnicy uroczystości udali się nad San, w miejsce usytuowania głazu, gdzie nastąpiło jego odsłonięcie, którego dokonała Pani Agnieszka Wyszyńska – Wójt Gminy Kuryłówka natomiast aktu poświęcenia kamienia papieskiego dokonał ks. Damian Dec, wikariusz parafii Tarnawiec. Po zakończeniu tej części uroczystości wszyscy zebrani udali się do remizy OSP w Kuryłówce, gdzie mogli obejrzeć wystawę ph. „Wycieczka kajakowa ks. Karola Wojtyły z Przemyśla do Leżajska 19-22 lipca 1958 roku” przygotowaną przez Gminny Ośrodek Kultury i Gminną Bibliotekę w Kuryłówce. Autorem i wykonawcą wszystkich prac umieszczonych na wystawie jest Pan Józef Rybczyński z Przemyśla – pasjonat historii.

Przygotowanie tego miejsca jak i ustawienie samego głazu wymagało wiele pracy i czasu, począwszy od koncepcji i samego projektu. OSP Kuryłówka realizowała wyznaczone sobie zadanie poprzez: wykarczowanie, wykoszenie, posprzątanie terenu, zebranie kamieni polnych. Zaczynając budowę nikt  z druhów nie spodziewał się, że będzie ona wymagać tyle pracy i poświęconego czasu. Bywało tak, że pracowało tu 20 osób, a czasem było tylko dwie lub trzy osoby. Każdy z członków OSP pomagał  na tyle na ile pozwalał mu na to czas i chęci. Wszelkie roboty wykonywane były popołudniami lub w czasie wolnym od pracy zawodowej. We wspólnym budowaniu i przygotowaniu tego miejsca uczestniczyli również członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i Kobiecej Drużyny Pożarniczej. Miejsce to zmieniało swój wygląd i stawało się ładniejsze z każdą przepracowaną przez strażaków godziną.

Bardzo dziękujemy wszystkim tym strażakom, którzy mocno zaangażowali się i w różny sposób pomagali oraz uczestniczyli w tym przedsięwzięciu.

Miejsce to nie powstałoby  i nie wyglądało tak okazale gdyby nie pomoc ludzi dobrej woli.  Jak każda inwestycja również i ta wymagała nakładu finansowego. W tym miejscu składamy podziękowania Wójtowi Gminy Kuryłówka Pani Agnieszce Wyszyńskiej  za dobrą współpracę oraz pomoc finansową i sprzętową jakiej udzieliła strażakom. Dziękujemy księdzu wikariuszowi Damianowi Decowi za ceremonię poświęcenia tego miejsca, pracownikom GOK i Biblioteki za przygotowanie oprawy artystycznej i pomoc w przygotowaniu wystawy. Dziękujemy również wszystkim osobom, nie związanym z Ochotniczą Strażą Pożarną,  a które bardzo pomogły nam użyczając nieodpłatnie swojego sprzętu, czy przekazując kamienie pod budowę tego miejsca upamiętnienia.

Są to:

Wiesław Bagniak – Firma Elinsbud, Krzysztof Szenborn – Firma Bud Max, Wiesław Mynart – ZGK Kuryłówka, Karol Koperda – Usługi Transportowe i Rolnicze, oraz  Zdzisław Socha – Sołtys sołectwa Słoboda.