04-09-2019
DOŻYNKI GMINNE – KURYŁÓWKA 2019

 

Zgodnie z przyjętym zwyczajem w pierwszą niedzielę września w Kuryłówce odbyły się Dożynki Gminne – coroczne święto rolników, które o godz. 14.00 rozpoczęła uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez księży: Damiana Deca, Piotra Babijczuka oraz Waldemara Miśkiewicza. Dożynki potocznie zwą się Świętem Plonów, jako że jest to święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Po zakończeniu Eucharystii sprawowanej w intencji rolników barwny korowód prowadzony przez Mażoretki i Orkiestrę udał się na plac przy Strażnicy OSP gdzie miał miejsce dalszy ciąg uroczystości.

Orkiestra Dęta GOK odegrała Hymn Polski oraz Rotę, po czym nastąpiła prezentacja wieńców, która miała charakter parady. W tegorocznych uroczystościach uczestniczyły wieńce żniwne ze wszystkich sołectw gminy Kuryłówka, tj. Brzyska Wola, Dąbrowica, Jastrzębiec, Kolonia Polska, Kulno, Kuryłówka, Ożanna, Słoboda, Tarnawiec i Wólka Łamana. Każdy wypleciony został z dorodnych zbóż, przyozdobiony kłosami, kwiatami i owocami. Cieszyła obecność dzieci, podbudowując, że zwyczaje dożynkowe nie pójdą w niepamięć.

Po prezentacji wszystkich grup nastąpiło oficjalne rozpoczęcie dożynek przez Wójta Gminy Kuryłówka Agnieszkę Wyszyńską, która przywitała zaproszonych gości i podziękowała rolnikom za ich troskę o plon i trudy pracy na roli. Następnie miało miejsce wręczenie chleba na ręce Pani Wójt przez starostów tegorocznych dożynek, którymi byli państwo Kazimiera i Stanisław Sochowie z Jastrzębca, po czym p. Wójt, starostowie oraz przedstawiciele sołectw udali się między zgromadzonych widzów z poczęstunkiem chleba. Na zakończenie części obrzędowej zostały wspólnie odśpiewane staropolskie pieśni dożynkowe – „Błogosławiony chleb ziemi czarnej”, „Zawołanie żniwne”, „Plon niesiemy, plon” oraz „Żniwa się skończyły”.

W części artystycznej zaprezentowała się Orkiestra Dęta, która wykonała utwory m.in. takie jak „Hej z góry”, „Wiła wianki” czy „Wiązanka polek”. Mogliśmy usłyszeć także Kapelę Ludową „Młoda Harta”, w swoim urozmaiconym repertuarze wprowadzała słuchaczy w dobry, radosny nastrój.

Od początku trwania dożynek uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w konkursie KRUS w Leżajsku na temat BHP w rolnictwie oraz w konkursie z zakresu leśnictwa i ochrony środowiska. Swoje stanowisko prezentował także PODR Boguchwała.

Nie zabrakło zjeżdżalni i trampolin dla najmłodszych uczestników, niewątpliwie spore zainteresowanie wzbudziły skoki spadochronowe. Ostatnim punktem była zabawa taneczna z zespołem Coolpa band, przy którym uczestnicy zabawy bawili się do późnych godzin nocnych.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za pomoc finansową i organizacyjną sponsorom, którymi byli: BUD-MAX Kuryłówka, Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o o. w Kuryłówce, Biuro projektowe w Staszowie, SMAK Górno, AGROHURT S.A., Firma Meteor, Firma Elinsbud, Sieć Sklepów Spożywczo-Przemysłowych – M. i M. Kiszczak, Firma Inventor, Grupa Żywiec S.A. – Browar Leżajsk, Firma Transportowa Rutkowski&Trębacz, Firma Handlowo-Usługowa – A. i K. Koperda, SUDR w Grodzisku Dolnym, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Firma Handlowo Usługowa KALLA, Bank Spółdzielczy w Leżajsku, TU COMPENSA, UNIQA Lublin, Gospoda u Więcławów, Firma Dominnet, Nadleśnictwo Leżajsk, Plus Market Lewiatan w Kuryłówce, Masarnia i Sklep Mięsny w Wierzawicach – Z. Osip, Piekarnia w Leżajsku – M. i M. Garbacz, SG „Sch” Leżajsk.

Dawid Socha

http://gokkurylowka.pl/galeria/galeria-2019/gallery/dozynki-gminne-kurylowka-2019/