06-02-2019
HEJ KOLĘDA, KOLĘDA

Szopka, choinka, biały obrus, a nade wszystko kolędy są nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia, koniec grudnia i styczeń, to czas gdzie w kościołach, naszych domach, ośrodkach  kultury rozbrzmiewają piękne polskie kolędy i pastorałki. Jedne żywe, skoczne inne spokojne wprawiające nas w stan zadumy, ich dźwięki wypełniają domy spokojem i radością. Pierwsze kolędy śpiewane po polsku pochodzą z XV wieku, za najstarszą uważana jest „Zdrów Bądź Królu Anielski”, natomiast Cicha Noc, to  jedna z najbardziej znanych kolęd na świecie, którą po raz pierwszy wykonano podczas pasterki w 1818 roku a Austrii, przełożono ją na ok. 300 języków i dialektów.

Podobnie jak w latach ubiegłych Gminny Ośrodek Kultury w Kuryłówce wraz z współorganizatorami: Wójtem Gminy Kuryłówka, Parafiami: Tarnawiec, Bystre i Kolonia Polska, Szkołą Podstawową im. Józefa Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli, Szkołą Podstawową w Dąbrowicy, Radą Parafialną parafii Tarnawiec, Kołami Gospodyń Wiejskich z Brzyskiej Woli, Kuryłówki, Ożanny i Tarnawca oraz Gminną Biblioteką Publiczną zorganizowali cykl takich koncertów i spotkań z kolędą.

Rozpoczęliśmy 5 stycznia parafialnym kolędowaniem w Kuryłówce, które było okazją do spotkania, porozmawiania i pośpiewania kolęd ze znajomymi czy sąsiadami, upłynęło w miłej świątecznej atmosferze przy poczęstunku przygotowanym przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Kuryłówki, Ożanny i Tarnawca. Już dzień później 6 stycznia na zaproszenie ks. Proboszcza Waldemara Miśkiewicza, Ochotniczej Straży Pożarnej w Kulnie oraz parafian z Kulna – Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Kuryłówce uczestniczyła w uroczystej oprawie Mszy Świętej podczas, której zaprezentowała piękne polskie kolędy i pastorałki m.in.: Lulajże Jezuniu, Wśród Nocnej Ciszy, Cicha Noc, Jest Taki Dzień, Pastuszkowie Bracia Mili czy Gore Gwiazda Jezusowi. Do Brzyskiej Woli pojechaliśmy 13 stycznia, gdzie wśród występujących zaprezentowały się dzieci ze szkoły podstawowej w przedstawieniu Jasełkowym, Zespoły Śpiewacze: Jarzębina, Kalina oraz Stowarzyszenie KGW w Brzyskiej Woli. Ponadto wystąpił Dziecięcy Zespół Wokalny Artis i Orkiestra Dęta, prezentując polskie kolędy i pastorałki. Usłyszeliśmy m.in.: Kołysanka Marii Panny, Witaj Zbawicielu, Skrzypi wóz, Kolęda o nadziei, Szła kolęda, Jest taki dzień, Nie było miejsca dla Ciebie. Równocześnie z Koncertem odbyła się zbiórka na WOŚP pod hasłem tegorocznego finału „Gramy dla dzieci małych i bez focha”, podczas której zebrano 964,00 zł. Należy wspomnieć, że w tym dniu zespół Kalina zaśpiewał kolędy w kościele parafialnym w Kolonii Polskiej podczas oprawy Mszy Świętej. 

Niedzielne popołudnie 20 stycznia, lekko przyprószona śniegiem ziemia, mroźny wiatr, a w środku przystrojona świątynia – to nastrój towarzyszący koncertowi, który odbył się w kościele parafialnym pw. św. Józefa w Kuryłówce. W koncercie wystąpiły zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury, którzy przygotowali koncert od strony artystycznej. W programie znalazły się piękne kolędy, pastorałki i świąteczne piosenki, które usłyszeliśmy w różnych muzycznych aranżacjach. Słuchaczom koncertu zaprezentował się Chór męski, zespoły wokalne Artis i Pięcionutka, Orkiestra Dęta oraz soliści (Józef Fus,  Anna Jachimowicz, Dominika Socha). Było pięknie, nastrojowo, a wykonane utwory umożliwiły  duchową refleksję. Wśród utworów usłyszeliśmy: Nie było miejsca dla Ciebie, Gdy śliczna Panna, Pierwsza gwiazdka, Jest taki dzień, Wśród nocnej ciszy, Kolęda o nadziei, Gore gwiazda Jezusowi, Kolęda dla nieobecnych, Skrzypi wóz, Betlejem podła mieścina, Zaśpiewam Jezuskowi, Dziecino słodka, Gloria, gloria, Pastuszkowie bracia mili, Szła kolęda, Tryumfy Króla Niebieskiego.

            …a styczniowy, kolędniczy maraton zakończyliśmy 26 dnia miesiąca Świętem Seniora w Szkole Podstawowej w Dąbrowicy i Dniem Babci i Dziadka w WDK w Tarnawcu, w których również uczestniczyli pracownicy i zespoły Gminnego Ośrodka Kultury w Kuryłówce śpiewając te wyjątkowe piosenki.

Kolędy i pastorałki to nieodzowne elementy bożonarodzeniowych zwyczajów. Śpiewane wraz z rodziną czy wydobywające się z kościelnych głośników ubogacają uroczyste liturgie, budują świąteczny nastrój i stoją na straży polskiej tradycji.

 

 

                                                                                                                      goklp