10-12-2018
VII GMINNY KONKURS „MISTRZ ORTOGRAFII”

Gminne Dyktando 2018

Kto w tym roku zostanie siódmym Gminnym Mistrzem Ortografii? Komu tekst przygotowany przez panią Natalię nie sprawił trudności? O tym przekonamy się 9 grudnia podczas finału Powiatowego Festiwalu Piosenki MIKOŁAJ

23 listopada o godz.17.00, w Gminnym Ośrodku Kultury w Kuryłówce zgromadzili się uczestnicy wyjątkowych zmagań językowych. Do współzawodnictwa o tytuł  Mistrza stanęło 16 osób, w różnym wieku, co bardzo ucieszyło organizatora  Gminną Bibliotekę Publiczną. Tekst dyktanda zatytułowany, w tym roku „Nawiedzony dom” straszył pułapkami ortograficznymi i interpunkcyjnymi, wywołując lekką konsternację ale i uśmiech na twarzach piszących, bo przecież chodziło o dobrą  zabawę. Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim uczestnikom. Po ocenie dyktanda przez panią Natalię Nowicką okazało się, że tytuł Mistrza Ortografii 2018 Gminy Kuryłówka zdobyła pani Władysława Szałajko – Gratulujemy!!

Króciutki fragment dyktanda: Na ulicy Adama Sapiehy w Bełżycach stał stary dom, o którym ludzie mówili, że jest nawiedzony. Co prawda, nikt nigdy tam żadnego ducha nie widział, ale nie zaszkodziło to rozprzestrzenieniu się legendy. Ostatnim mieszkańcem domu był stary Grzędowicz, zmarły przed piętnastoma laty posępny i z upodobaniem do persyflażu wdowiec, który pokazywał się z rzadka. Ogród w okamgnieniu zarósł chwastami, ale gdzieniegdzie można było jeszcze dostrzec rachityczne kępy heliotropów. Monochromatyczna fasada domu chowała się latem w nieprzeniknionym gąszczu. Każdy, kto wybrał się na krótką przebieżkę, nielicho przyspieszał, gdy zbliżał się do nieszczęsnego domiszcza. … A nawiedzony dom? Stoi nadal i daje schronienie przeróżnym żyjątkom: ruchliwemu furczakowi gołąbkowi, rodzinie muchołówek, wrzeciążkom oraz parze piegż.

                                                                                                          gbpwz

http://gokkurylowka.pl/galeria/galeria-2018/gallery/mistrz-ortografii/