13-09-2018
WYCIECZKA I KONCERT ORKIESTRY W SANDOMIERZU

Miasto Ojca Mateusza

Rok 2018 to rok 20-lecia działalności Orkiestry Dętej Gminnego Ośrodka Kultury w Kuryłówce, co prawda od jubileuszowego koncertu minęło już trochę czasu, ale co było obiecane – nie uciekło. Więc 9 września mglistym rankiem udaliśmy się do miasta, w którym zagadki kryminalne rozwiązuje Ojciec Mateusz. Na sandomierskim rynku w okolicy Ratusza przywitała nas pani przewodnik i zaproponowała program wycieczki. Na początek kilka słów o historii tego pięknego staropolskiego grodu i ruszamy w stronę Bramy Opatowskiej, gdzie po wdrapaniu się po kilkunastu schodkach na taras widokowy, podziwiamy panoramę miasta i okolic oraz słuchamy opowieści o podobieństwie Sandomierza do Rzymu za sprawą położenia na siedmiu wzgórzach. Następnie przechodzimy przez Furtę Dominikańską, czy jak kto woli Ucho Igielne i wąwozem kierujemy się w stronę najstarszego sandomierskiego kościoła, a mianowicie Świętego Jakuba, tu słuchamy opowieści pani przewodnik, a że wycieczka była w niedzielę jest również czas na modlitwę. Kolejny punkt wycieczki to dziedziniec zamku, który jest siedzibą Muzeum Okręgowego, później idziemy wąskimi kamiennymi uliczkami w stronę Bazyliki Katedralnej. Ponieważ wcześniej widzieliśmy jak Sandomierz wygląda z góry, teraz kierujemy swe kroki do Podziemnej Trasy Turystycznej, gdzie możemy się przekonać jak wyglądają jego podziemia. Po wyjściu dziękujemy gromkimi brawami pani przewodnik za lekcję historii i wreszcie, możemy udać się na lody, gofry czy zakupy pamiątek. Po smacznym obiedzie leniwie, powoli ale z uśmiechem na ustach udajemy się do przystani, aby tym razem zobaczyć miasto z wody, żeglując po Wiśle. Przed wyjazdem nieśmiało przebąkiwaliśmy, że skoro już będziemy w Sandomierzu to może zagralibyśmy jakiś mały koncercik na rynku, a że o publikę w takim miejscu nie trudno więc do dzieła: kilka marszy, trochę na ludowo i w kilka chwil, w futerale ustawionym przed orkiestrą coś zabrzęczało, a i zaszeleściło też, nie wspomnę już o brawach jakimi nas nagradzano po każdym utworze. Ehhh… gdyby tak w Kuryłówce nas oklaskiwali.