27-08-2018
Dożynki w Gminie Kuryłówka 2018

„Nad polami błogosławieństwo dosytu, pogoda i cisza dokonanych zbiorów…”

Największe w roku święto rolników – dożynki- jest wydarzeniem wieńczącym ogromny trud pracy włożony przez nich podczas ostatnich żniw. Święto, mające swój rodowód jeszcze w czasach średniowiecznych, jest podziękowaniem za tegoroczne plony jak i prośbą o pomyślność przyszłorocznych.

Tegoroczne obchody dożynkowe w naszej Gminie rozpoczęły się 2 września o godz. 1400 tradycyjnie Mszą Świętą w kościele pw. Św. Józefa w Tarnawcu, na której złożone zostały dary ofiarne (chleb, miód, ziarna zbóż, kwiaty i winogrona) oraz poświęcone wieńce dożynkowe.  Wieńce – największy symbol żniw, wykonuje się do dziś w większości regionów w Polsce, a fantazja ich twórców nie ma granic. Mają one różne kształty:  snopków  zboża ustrojonych jarzębiną, kwiatami, zielem polnym i wstążkami, kół splecionych z kwiatów i zbóż, bywają duże lub małe korony, kompozycje w kształcie serc, krzyży, globusów i tarczy często z napisami ułożonymi z suszonych kwiatów czy ziaren, czy wreszcie obrazy przedstawiające Matkę Boską ułożone pracowicie z różnego rodzaju zbóż.

W dawnych czasach i jeszcze na przełomie XIX i XX wieku na wierzchołku wieńca przywiązywano żywe ptaki, najczęściej kogutki, symbolizujące siłę, witalność i płodność. Wokół wieńca układano także inne płody ziemi: orzechy laskowe, czerwone jabłka, dojrzałe gruszki i śliwki oraz różne warzywa.

Po mszy barwny korowód dożynkowy złożony z grup wieńcowych, władz Gminy i zaproszonych gości, prowadzony przez Orkiestrę Dętą GOK-u i  Mażoretki  udał się na plac przy Strażnicy OSP, gdzie nastąpiła kulminacja święta.  Oficjalnym  rozpoczęciem  Dożynek było odegranie Hymnu Narodowego przez Orkiestrę Dętą, po czym  Wójt Gminy Kuryłówka wygłosił podziękowanie dla rolników, powitał mieszkańców i zebranych gości oraz dokonał uroczystego otwarcia.

Nastąpił ważny moment uroczystości – wręczenie chleba gospodarzowi dożynek przez starostów. Dawniej, podczas pierwszych dworskich dożynek gospodarzem  był  dziedzic wsi. Czekał on na orszak wraz z całą rodziną i czeladzią przed dworem. Po  dotarciu orszaku dożynkowego przyjmował na swoje ręce chleb upieczony z nowej już mąki , z szacunkiem go całował, po czym wznosił toast za wszystkich zebranych, za ich pomyślność i dostatek. Później zapraszał wszystkich na biesiadę i  zabawę z tańcami.

Starostami tegorocznych dożynek byli Małgorzata i Tomasz Gruca, którzy dostojnie wręczyli chleb gospodarzowi  dożynek – Wójtowi Gminy. Chleb – symbol życia został tradycyjnie podzielony pomiędzy wszystkich uczestników obchodów i zgromadzoną publicznością.

W tegorocznej uroczystości w prezentacji wieńców żniwnych uczestniczyły wszystkie sołectwa: Brzyska Wola, Dąbrowica, Jastrzębiec, Kolonia Polska, Kulno, Kuryłówka, Ożanna, Słoboda, Tarnawiec i Wólka Łamana. W „obśpiewywaniu” wieńców biorą udział coraz liczniej dzieci, podkreślając swoją obecnością, iż tradycja była i jest wartością bezcenną, a podtrzymywana i przekazywana z pokolenia na pokolenie nigdy nie zaginie…

Po prezentacji części obrzędowej zostały odśpiewane pieśni dożynkowe o „wiekowej” tradycji: Błogosławiony chleb ziemi czarnej oraz Zawołanie żniwne.

A potem nastał czas zabawy, beztroski i radości… Chętni uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w konkursie KRUS lub po prostu wsłuchać się w koncert Duetu Fidelis, który tworzą Jan Nowakowski oraz Teresa Kuczera-Król. W ich repertuarze znajdują się piosenki przedwojennego Lwowa oraz wyśmienity lwowski dowcip.

 Natomiast najmłodsi uczestnicy mogli korzystać  z licznych atrakcji zapewnionych przez Podkarpackie Centrum Animacji w Rzeszowie. Dużym powodzeniem cieszyli się „szczudlarze”, którzy bawiąc społeczność, nie tylko tą młodszą, rozdawali słodycze, uśmiechy i pozytywne emocje.

Impreza emanująca ciepłem, będąca świadectwem trudu pracy rolnika, otaczającego lokalną społeczność zmieniającego się świata, jego przeszłości, kultury i podtrzymywanej tradycji, zakończyła się festynem tanecznym, przy repertuarze zespołu Amigo.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania sponsorom, którymi byli: Firma Meteor, Firma Transportowa Bud-Trans, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „RETEX”, Firma INVENTOR – obsługa cateringowa imprez, Grupa Żywiec S.A. Browar Leżajsk, Zakład Budowlano-Konserwatorski ARKADY Jarosław, Firma Handlowo-Usługowa, BUD-MAX Kuryłówka, Atelier Architektury, Biuro projektowe, Sieć Sklepów Spożywczo-przemysłowych – M,M Kiszczak, Spółdzielnia Usług Drogowo-Rolniczych w Grodzisku Dolnym, Nadleśnictwo Leżajsk, Bank Spółdzielczy w Leżajsku, COMPENSA Towarzystwo Ubezpieczeniowe, TUW BROSS BROKER, Firma DOMINNET, Usługi Kulinarne – A. Więcław, Plus Market Lewiatan w Kuryłówce, Firma ELINSBUD, Masarnia i Sklep Mięsny w Wierzawicach –Z. Osip, Piekarnia w Leżajsku – M, M Garbacz, SG „SCH” Leżajsk.

                                                                                                                      gbpldz

 

http://gokkurylowka.pl/galeria/galeria-2018/gallery/dozynki-gminne-2018/