11-05-2018
JUBILEUSZ 20-LECIA DZIAŁALNOŚCI ARTYSTYCZNEJ ORKIESTRY DĘTEJ GOK

Tegoroczne Dni Gminy Kuryłówka stały się okazją do zaprezentowania dorobku orkiestry z okazji 20-lecia działalności artystycznej. Może Jubileusz nieznaczny, ale jakże ważny dla członków orkiestry oraz instytucji która im patronuje. Świętowanie Jubileuszu rozpoczął, uroczysty przemarsz 40 osobowej grupy byłych i obecnych muzyków od ośrodka kultury na plac przed strażnicą OSP, tam Wójt Gminy Kuryłówka Tadeusz Halesiak oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Leszek Połeć wręczyli jubilatce pamiątkowy ryngraf oraz czek na 2000,00 zł, do realizacji na dowolny cel wybrany przez jej członków, po czym zaprosili na koncert. Podczas koncertu usłyszeliśmy marsze i utwory koncertowe m.in.: Witaj Polsko, Marsz nr 1, Tijuana Taxi, Jak na weselu, One moment in time czy Goodbye my love goodbye. Koncert spotkał się z bardzo dobrym odbiorem licznie zgromadzonej publiczności, która podziękowała muzykom gromkimi brawami. Dzisiaj w składzie orkiestry jest głównie młodzież, ale trudno sobie wyobrazić, aby mogło zabraknąć w niej tych bardziej doświadczonych i mających autorytet muzyków. Dyrektor wraz z Kapelmistrzem w ostatnich latach bardzo mocno postawili na szkolenie młodych adeptów muzyki, zajęcia nauki gry na instrumentach dętych odbywają się w szkołach oraz siedzibie ośrodka, to powoduje że niemal wszystkie miejscowości z naszej gminy mają w niej swoich reprezentantów. Trzeba przyznać, że intensywne szkolenie teraz przynosi efekty, bo przecież jeszcze 8-10 lat temu, był to zaledwie 12-15 osobowy zespół instrumentalny. Gratuluję wam wszystkim talentu i dziękuję, że dzielicie się z nami swoją pasją, sprawiając sobie i innym radość.

 

Rys historyczny Orkiestry Dętej GOK – Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Kuryłówce – powstała w marcu 1998 roku. Jej pomysłodawcą,  założycielem i opiekunem artystycznym był pan Edward Horoszko – ówczesny dyrektor GOK. Swój debiut miała 12 kwietnia 1998 r. w Wielką Niedzielę podczas Mszy Rezurekcyjnej. To, w tym dniu po raz pierwszy mieszkańcy Kuryłówki usłyszeli marsze grane w drodze do kościoła i tak jest do dzisiaj. Dla orkiestry zawsze ważny był udział w żywym tworzeniu muzyki i pielęgnowanie tradycji orkiestr dętych.  W początkowej fazie swojej działalności uczestniczyła w imprezach o zasięgu gminnym i powiatowym. Od 2002 roku wspólnie z Turkami bierze udział w Ogólnopolskich i Podkarpackich Paradach Straży Wielkanocnych. W latach 2002-2005 orkiestra brała udział w uroczystościach rocznicowych „Bitwy pod Zadwórzem” na Ukrainie.

Od 2000 roku orkiestrze towarzyszy Zespół Mażoretek, którego choreografem jest pan Marek Latawiec.  Przez kilka lat Mażoretki oraz orkiestrę jako tamburmajor prowadziła pani Sabina Tryka. W okresie od czerwca 2005 r. do marca 2006 r. orkiestrę prowadził pan Andrzej Pieczonka. Natomiast od kwietnia 2006 r. dyrygentem orkiestry jest pan Marek Burda nauczyciel Szkoły Muzycznej I stopnia w Leżajsku.

Obecnie orkiestra liczy ok.40 członków, czynnie uczestniczy w różnego rodzaju przeglądach i uroczystościach kulturalnych na terenie gminy i poza nią, m. in.: Finał WOŚP w Leżajsku, Piknik Garncarski w Łążku Garncarskim, Międzypowiatowy Festiwal Orkiestr Dętych w Polichnie, Powidlaki w Krzeszowie, Gala Orkiestr Dętych w Brzózie Królewskiej, Dni Radawy. Głównym zadaniem orkiestry jest zapewnienie oprawy muzycznej podczas imprez organizowanych i współorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury. Są to m.in.: imprezy patriotyczne z cyklu „…by pokolenia pamiętały…”, „Obrzędy Wielkanocne”, „Dni Gminy”, „Dożynki Gminne”, uroczystości strażackie i kościelne. W swoim repertuarze orkiestra posiada: liczne marsze, utwory żołnierskie, pieśni religijne, patriotyczne, biesiadne i rozrywkowe.

W latach 1998–2018 w orkiestrze grało 136 muzyków, niestety 7 z nich, których znaliśmy z naszych uroczystości, imprez jako kolegów, znajomych już od nas odeszło, dzisiaj grają w niebiańskiej orkiestrze, ale pozostali w naszej pamięci, jak kolorowe obrazki z naszej młodości. Członkowie Orkiestry Dętej GOK swoją postawą dawali w przeszłości i dają po dzień dzisiejszy przykład aktywnego uczestnictwa w kulturze naszej gminy i piszą wspaniałą historię Orkiestry Dętej oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Kuryłówce.

                                                                            Leszek Połeć – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kuryłówce