05-03-2018
Jubileusz 150-lecia Ochotniczej Straży Ogniowej w Leżajsku

 

Dokładnie w 150 rocznicę  powstania Ochotniczego Pożarnictwa na terenie obecnego powiatu leżajskiego w mroźną niedzielę 4 marca br. odbyły się uroczystości jubileuszowe. To właśnie 4 marca 1868 roku powołano pierwszą… na ziemi leżajskiej Ochotniczą Straż Ogniową w Leżajsku w późniejszym czasie przekształconą w Ochotniczą Straż Pożarną.

            Uroczystości, których organizatorami byli Zarząd Oddziału Powiatowego Z OSP RP w Leżajsku i Burmistrz Leżajska rozpoczęto Mszą Świętą w intencji zmarłych i żyjących druhów strażaków, którą koncelebrował ks. Marek Cisek – dziekan leżajskiego dekanatu oraz ks. Paweł Samborski – kapelan wojewódzki strażaków. Po modlitwie przemaszerowano przy rytmach orkiestry dętej z Grodziska Dolnego przed Ratusz, gdzie odbył się uroczysty apel strażacki. Uczestniczyli w nim licznie przybyli goście na czele z Posłem na Sejm RP Jerzym Paulem, panią Senator RP Janiną Sagatowską, Posłem do PE Stanisławem Ożogiem ponadto Burmistrzami i Wójtami okolicznych miast i gmin oraz licznie przybyłymi Prezesami, Naczelnikami i strażakami wg funkcji i godności. Uroczystości zorganizowane z wielkim rozmachem zgromadziły 20 Pocztów Sztandarowych z jednostek OSP i PSP z terenu powiatu leżajskiego, w tym gronie znalazły się Poczty z OSP Brzyska Wola, Kulno i Kuryłówka oraz 120 osobowa kompania strażaków złożona z niemal wszystkich jednostek ziemi leżajskiej.

            Podczas tego strażackiego święta nie mogło zabraknąć również strażaków ochotników z gminy Kuryłówka na czele z Prezesem ZOG Z OSP RP Tadeuszem Halesiakiem oraz Komendantem gminnym ochrony przeciwpożarowej Romanem Szałajko. Warto dodać, że na zaproszenie Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Z OSP RP w Leżajsku Józefa Golca, strażak z OSP w Kuryłówce dh Leszek Połeć pełnił funkcję spikera uroczystości jubileuszowych. Miło nam poinformować, że podczas uroczystości wyróżniono następujących przedstawicieli braci strażackiej z naszej gminy:  

            Za wieloletnią chlubną służbę i wybitne osiągnięcia na odcinku ochrony przeciwpożarowej i zabezpieczaniu mienia uchwałą Nr 3/II/2018  z dnia 13 lutego 2018 r. Zarządu Oddziału Powiatowego Z OSP RP w Leżajsku wyróżnił dh Czesława Kargola długoletniego Naczelnika i Prezesa OSP Kulno, Wiceprezesa ZOG Z OSP RP w Kuryłówce poprzedniej kadencji i działacza społecznego.

            Za wybitne osiągnięcia dla najbardziej aktywnych strażaków z Jednostek Operacyjno Technicznych Ochotniczych Straży Pożarnych uchwałą Nr 4/II/2018  z dnia 13 lutego 2018 r. wyróżniony został dh Grzegorz Dziwota jako najbardziej aktywny strażak ochotnik w działaniach ratowniczo – gaśniczych z OSP Kuryłówka.

            Wśród wyróżnionych jednostek OSP z terenu powiatu leżajskiego, których działalność rozpoczęła się w czasie zaborów czy w roku odzyskania niepodległości uchwałą Nr 5/II/2018  z dnia 13 lutego 2018 r. wyróżniona została Ochotnicza Straż Pożarna im. Józefa Szczęsnego w Kuryłówce w 100-lecie swej działalności.

            Dziękujemy wszystkim strażakom ochotnikom z naszej gminy, którzy odpowiedzieli pozytywnie na apel do wzięcia udziału w tym wyjątkowym święcie. Gratulujemy wszystkim wyróżnionym, dziękujemy za poświęcenie i gotowość niesienia pomocy potrzebującym oraz za trud włożony w ratowanie życia, zdrowia i mienia ludzkiego.

                                                                                                          Strażak OSP Kuryłówka

 

http://gokkurylowka.pl/galeria/galeria-2018/gallery/jubileusz-150-lecia-ochotniczej-strazy-ogniowej-w-lezajsku/