19-06-2017
UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA W 73 ROCZNICE WYDARZEŃ NA KALÓWCE.

„…by pokolenia pamiętały…- Uwierz Polsko”

… Moja Ojczyzna to historia,

Pamięć o poległych za nasz kraj,

Pamięć o tysiącach Bohaterów

Niezłomnych – jak stal …”

W tym roku przypada siedemdziesiąta trzecia rocznica  wydarzenia z 29 czerwca 1944 roku, wydarzenia które, jak każdego roku, od wielu już lat  gromadzi nas w tarnawieckiej świątyni i pod pomnikiem, by przypominać, co wówczas wydarzyło się, oddać hołd  pamięci i szacunku poległym za ojczyznę, za naszą wolność, również po to,  by pamiętać i uczyć swoją obecnością i postawą patriotyzmu młode pokolenia.

Uroczysta msza święta, obecność pocztów sztandarowych: Koła AK z Łańcuta, OSP im. Józefa Szczęsnego, OSP z Brzyskiej woli, OSP z Kulna oraz  gimnazjum im. Franciszka Kyci w Kuryłówce podkreślała ważność spotkania. Z wielką radością i szacunkiem przyjęliśmy udział  kombatantów AK, tak  już nielicznie zgromadzonych na uroczystości. Nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych Gminy Kuryłówka, a także  mieszkańców naszej miejscowości .

Po nabożeństwie usłyszeliśmy montaż słowno-muzyczny przygotowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Kuryłówce. Wysłuchaliśmy pięknych i głębokich w treści wierszy: „Jeszcze”, „Ballada o żołnierzu”, „Za oknem”, „Może po tamtej stronie” oraz ciągle wzruszających pieśni partyzanckich i wojskowych: „Jędrusiowa dola”, „Uwierz Polsko”,  „Nadzieja”, „Wrzosy”, Ułani, ułani, „Szumi dokoła las…”  w wykonaniu chóru męskiego pod batutą pani Sylwii,  zespołu wokalnego Pięcionutka wraz z instruktorem panią Karoliną .

Po zakończonym programie, przy dźwiękach wojskowych melodii w wykonaniu orkiestry dętej wszyscy zebrani udali się pod pomnik poległych partyzantów. Tutaj wysłuchaliśmy wystąpienia wójta gminy Tadeusza Halesiaka, złożyliśmy wieńce i zapaliliśmy znicze tym, którzy ponieśli śmierć oddając życie za ojczyznę.

„CZEŚĆ ICH PAMIĘCI”

W programie słowno-muzycznym udział wzięli: Agata Ostrowska (psalm), teatr dramatyczny: Renata Uchacz, Bartosz Zagaja, Wiesława Zagaja, chór męski w składzie: Sylwia Wojnar – dyrygent, Kazimierz Dziwota, Roman Iwanicki, Sebastian Karoń, Grzegorz Maruszak, Grzegorz Rozlazły, Kazimierz Rup, Dawid Socha, Wojciech Sokal, Zbigniew Tryka, zespół wokalny Pięcionutka: Karolina Rozlazły – instruktor, Wiktoria Borek, Amelia Chudy, Magdalena Chudy, Aleksandra Dziechciarz, Amelia Kyc, Hubert Kyc, Michalina Murzańska, Patrycja Skiba, Oliwia Szczypta, Zofia Szpetnar, Emilia Winiarska.

gbpwz

GALERIAhttp://gokkurylowka.pl/galeria/galeria-2017/gallery/kalowka-2017/